ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 07:42

Yılmaz: "Kaptana kızıp gemiyi batırmaya çalışıyorlar"

Yılmaz: "Kaptana kızıp gemiyi batırmaya çalışıyorlar"


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çözüm sürecini istemeyenlerin, bu ülke batarsa batsın, siyasi rakibimiz esenliğe çıkarmasın dediğini belirtip, "Kaptana kızıp gemiyi batırmaya çalışıyorlar" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ta Ticaret ve Sanayi Odası Danışma Kurulu Toplantısına katıldı. 18.'si düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Yılmaz, yıllardır süren terör sorununu çözmek için milli birlik ve kardeşlik projesi başlattıklarını söyledi. Bu projenin esasını “75 milyonu eşit ve birinci sınıf vatandaş kabul ederek temel hak ve hürriyetlerde çağdaşlık seviyesini yakalamak” olarak açıklayan Yılmaz, "Bu süreç bu bahar ayında ülkemizi yeni bir aşamaya yeni bir umuda taşımıştır. Kavga eden iki kişi barışır, illaki barış kelimesini kullanması için savaş olmasına gerek yoktur. Bu yolun zor ve sabır gerektirdiğini biliyoruz ancak, bu sorunun yolunun aydınlık olacağına dair inancımız tamdır. Çünkü millet bunun arkasında otuz yıllık bir kanlı bıçaklı bir çatışma içerisinde, on binlerce kayıba rağmen, birlik ve beraberliğini devam ettiren bir halkın varlığı, ülkemizin en büyük güvencesidir. Bu birlik ve beraberliği biz millet olarak en zor zamanlarda gösterdik.” ifadesini kullandı.

Çözüm süreciyle ilgili olarak atılan adımların doğru yolda ilerlediklerini gösterdiğinin altını çizen Bakan İsmet Yılmaz, “Herkesin bu ülkenin geleceğinde kendisine bir pay, umut görmesi gerekir. Bu süreçle birlikte ülkemizin sorun çözebilen kapasitesi kendi yaralarını tedavi edebilmesi ortaya çıkınca Türkiye daha da büyüyecek daha da güçlenecektir.” şeklinde konuştu.

“ACILARA SON VERMEMİZ LAZIM”

Bir çözüm ve değişim sürecinden geçildiğini, bu süreçte şehit ve gazi ailelerini anlamanın mümkün olduğuna değinen Milli Savunma Bakanı Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: "Ateş düştüğü yeri yakar, canı yanan ilk anda karşıdakinin canını biraz daha fazla yanmasını ister. İlk anda verilen bu tepkiyi de anlamak lazım. (Benim oğlum şehit oldu, teröristlerle konuşulmasın veya benim kardeşim teröristlerle mücadele etti boşuna mı kaybetti ayağını) diyenler de var. Şehitlik gayesi inancımıza göre Peygamberlikten sonra en yüksek makam, gaziler de şehitler gibidir. Buna inananın başka bir şeye talip olması beklenemez. Vatan sevgisi imandandır, vatan için verilen boş yere verilmiş olmaz. Yanan canın karşısında daha fazla can yakılması mevcut yarayı azaltmadığı gibi mevcut yarayı iyileştirmez, sadece aynı türden yaraları artırır, ülkemizin toplam yarasını büyütür. Ateşin ateş ile söndürüldüğü nerede görülmüş. Bizim acıları yarıştırmamız değil, acılara son vermemiz gerekir. Milli Birlik Kardeşlik Projesi'nin bir amacı da budur; Yeni şehitler olmaması, ocaklara ateş düşmemesi için neler yapabiliriz hep beraber 75 milyon herkesin fikrim var diyenin bunu düşünmesi ve bu yolda çalışması gerekir.”

“ŞEHİT YAKINLARI BİR DAHA ŞEHİT İSTEMİYOR”

Şehit cenazesine en çok katılanın kendisi olduğunu, istisnalar hariç şehit cenazelerinde en çok dile getirilen taleplerin ‘Ben yandım başkası yanmasın’, ‘Benim evime ateş düştü, Allah başka kimsenin evine ateş düşürmesin’ ve ‘Bu son şehidimiz olsun’ ifadelerinin olduğuna vurgu yapan Bakan İsmet Yılmaz, “Son şehidin olabilmesi için kavganın sonlanması gerek, kavga sürsün şehit olmasın demek işin doğasına aykırıdır. Kavga eden yumruk alır hiç yumruk yemek istemeyenin kavgaya girmemesi gerekir. Bu yılın başında bir şehit verdik o olayda karakol baskınında 14 tane terörist etkisiz hale getirildi. Sonuçta bir şehit veriyorsun on dört kişiyi de öldürüyorsun ama bir şekilde ikisi de bu ülkenin evladı, ama biri terörist olan yolunu sapıtmış olan, doğru yoldan çıkmış olanlar.” görüşünü dile getirdi.

“KAPTANA KIZAN GEMİNİN BATMASINI İSTİYOR”

“Biz bir daha bir şehidimizin olmamasını istiyoruz akıl, irfan, insan bunu gerektirir ancak bizim gibi düşünmeyenler de var” diyen Yılmaz, kendi siyasi çıkarının üstünde tutanların ve işlerin daha iyiye gideceği endişesine kapılanların olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: "Bu ülke batarsa batsın, ülkemizi siyasi rakibimizi esenliğe çıkarmasın diyenler var. Adeta kaptana kızdık bu gemiyi batıralım diyenler var. Bu sürecin ülkeyi çözüme değil çözülmeye götüreceğini söyleyenler var. Bunları anlayabilmek mümkün değil. Bunlar kendi evhamlarını, korkularını millete mal etmek istiyorlar. Çözümsüzlük daha çok şehit gelmesi, daha çok ananın ağlaması, daha çok çocuğun yetim kalması, daha çok kadının dul kalması demektir.”

“ÇÖZÜM İSTEMEYENLERİ ALLAH’A VE MİLLETE HAVALE EDİYORUZ”

Çözümsüzlüğün ülkenin kaynaklarının birbirini öldürmesi için harcanması demek olduğuna işaret eden Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Çözümsüzlük istikrarsızlığın, huzursuzluğun artması demektir. Bu istenir mi açıkça bunu söyleyemiyorlar, tutumlarının beden dillerinin anlattığı bu. Bunları Allah’a ve millete havale ediyoruz. Hakkın bir hesabı ve milletin şaşmaz bir hesabı vardır. Bir oğlu askerde bir oğlu dağda terör örgütüne katılmış analar ve babalar var. Batılı hak görüp savunanlar var. Gittiği yolun yanlış olduğunu bilmeyenler var. Bunları dikkate alarak bu kavganın sona ermesi bu milletin menfaatinedir.”

VEKİLLERİN ÇÖZÜM SÜRECi ATIŞMASI

Toplantıya vekillerin çözüm süreci ile ilgili atışması damga vurdu. CHP Sivas milletvekili Malik Ejder Özdemir ile AK Parti Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan arasında çözüm süreci ile ilgili atışma yaşandı.
CHP’li Özdemir çözüm sürecini, “Eğer bu sürecin adını terörle müzakere koyacaksak olabilir. O zaman soracağız yapılan bu sürece kamuoyunun desteği ne diye“ sataştı.

Ardından söz alan AK Parti’li Memecan da, Malik Ejder Özdemir’e sert bir dille yanıt verdi. Milletvekili Memecan, “Artık terör istemiyoruz bunun içinde yeni bir girişime başladık. Bütün siyasi partilerimizi bu işe katılmak isteyen sanatçıyı, akademisyeni, iş adamını hepsini davet ettik. Sizleri de davet ettik ama siz maalesef bu işte elinizi taşın altına koymak istemediniz. Onun için dışarıda kaldınız, onun için içinizde isyan ediyorsunuz haklısınız.” diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP’li Özdemir, oturduğu yerden Memecan ile atışmayı sürdürdü.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER