ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2013 Salı 21:44

Yılmaz: Hukuk, kanun ne diyorsa o yapılır


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, PKK'lıların sınır dışına çekilmesiyle ilgili Türk Silahlı Kuvvetlerin hukuk, kanun ne diyorsa onun yapılacağını söyledi.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in verdiği 23 Nisan resepsiyonuna katılan Bakan Yılmaz, 780 bin kilometrekarede Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuku ve kanununun geçerli olduğunu, hiçbir ayırımın olmadığını vurguladı. ''780 bin kilometrekarede bu ülkenin güvenliği ne gerektiriyorsa o aynen yapılır. Dünle bugün arasında bir fark yoktur. Herhangi bir bölgede zafiyet oluşturulmaz.'' diyen Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin orada, hak ve özgürlüklerin kullanılması için de var olduğunu ifade etti.

Oradaki insanların da can güvenliğine ihtiyacı olduğunu anlatan Yılmaz, güvenlik güçlerinin temel hak ve hürriyetlerin koruyucusu ve kullanılmasını sağlayan unsur olarak görmek gerektiğini kaydetti.

Afganistan'da kaçırılan Türk vatandaşlarıyla ilgili bir soruya ise Yılmaz, ''Afganistan'da yeni bir gelişme yok ama iyi neticelenir diye umudumuz var.'' karşılığını verdi. Yılmaz, şöyle devam etti: ''Afganistan'la Türkiye'nin algılaması; dost, kardeş ülke. Afganistan Devlet Başkanı Karzai ile görüştüm. Karzai'nin mesajı şuydu: 'Türk askerinin olduğu yerde biz kendimizi güvende hissederiz.' Dolayısıyla, 2014 sonrasında NATO çekilse dahi, Türk askerinin NATO'da olmasını isteriz. Mezar-ı Şerife de gittim, Afganistan'ın her yerinde olan halkın söylediği husus bu; siz bizdensiniz.''

Türk ordusunun orada kalıp kalmamasıyla ilgili de Yılmaz, 'Evet, bizim de düşüncemiz odur. Biz orada kalacağız. Biz Atatürk zamanında da oradaydık. Karzai bunu bize resmi olarak iletti, biz de kabul ettik. Atatürk ile Amanullah dönemine bakın, onların silahlı kuvvetlerinin eğitimi, tıp doktorlarının eğitimi, okul döneminde de Türkiye ile işbirliği var. Ebedi dostluk anlaşması var. Türkiye'yi ilk tanıyan devlet, ilk anlaşma imzaladığımız devlet Afganistan'dır. 1921'de daha devlet kurulmamış, İstanbul'da bir devlet var ama Ankara'daki devletin bir şekilde bu ulusun tek temsilcisi olacağını önceden görerek, Türkiye ile anlaşma imzalamış ilk devlettir. Moskova'da imzalanıyor.'' değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER