ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 13:19

Yılın Fotoğrafları oylamasında kendini gördü


 Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Anadolu Ajansı'nca düzenlenen ''Yılın Fotoğrafları'' oylamasına katıldı. Başkan Kara, en çok ''Diyarbakır'daki operasyon'' başlıklı fotoğrafı beğenirken, kendisinin de şehit çocuğu olduğunu, fotoğraftaki çocuk gibi babasının Türk bayrağına sarılı tabutuyla benzer şekilde yolculuk yaptığını anlattı.
    
Kara, AA foto muhabirlerinin objektifine yansıyan 36 karelik ''Yılın Fotoğrafları'' galerisini inceledi. Oylamaya katılan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, galeriden ''Diyarbakır'daki operasyon'' başlıklı fotoğrafı beğenirken, kendisinin de şehit çocuğu olduğunu ve bu fotoğrafta kendisini gördüğünü söyledi.
     ''Diyarbakır'daki operasyon'' başlıklı fotoğraftaki şehit polis memurunun çocuğunu gördüğünde, çocukluk yıllarına gittiğini ve kendisinin de görevi başında şehit düşen polis memuru babasının tabutunun başında yolculuk yaptığını anlatan Başkan Kara, 1973 yılında ortaokul 1. sınıf öğrencisiyken, 13 yıllık polis memuru babası Mehmet Kara'nın Bolu'dan Mersin'e tayin olduğu gün 39 yaşında görevi başında şehit düştüğünü söyledi.
     Şehit babasının toprağa verilmek üzere Osmaniye'ye getirildiği sırada, konvoylar eşliğinde, kara yoluyla babasının cenazesinin nakli sırasında fotoğraftaki şehit polis çocuğunun yolculuğuna benzer bir yolculuk yaptığını belirten Kara, şunları kaydetti:
     ''Fotoğraftaki çocuğun duygularını en iyi ben bilirim. Çünkü aynı yaşlarda, kahredici, insanı yıkan benzer bir yolculuk da ben şehit babamla yaşadım. O fotoğrafı görünce adeta 13 yaşıma döndüm. Tabii ki aynı zamanda yaşamımdan kesitler, babasız kalmayı ve terör belasını da tekrar hatırladım. Fotoğraftaki çocukla aramda duygusal bir bağ oluştu adeta. Çünkü babasız geçen bayramların acısını en çok ben çektim ve birebir yaşadım. Ama Mersin'den babamın cenazesini konvoylar eşliğinde getirirken hem yıkılmış, hem de şehit polis memuru babamla gurur duyarak 'Bir gün ben de okuyup büyük adam olacağım, ülkeme ve memleketime faydalı bir birey olacağım' sözünü vermiştim. Şimdi fotoğraftaki çocuğun dramını en çok ben anlayabiliyorum. Ayrıca Türkiye'de terör bitmeli ve daha fazla çocuklar ve analar ağlamamalı, bu husumetler bitmeli artık.''
    
     -''Şehit çocuğu kardeşimizle tanışmak ve kendisine yardımcı olmak isterim''-
    
     Belediye Başkan Kara, görevi başında şehit düşen babası Mehmet Kara'nın ölümünün ardından ikisi kız, 5 kardeşle çok zor günler yaşadıklarını ama zorluklar karşısında hiçbir zaman pes etmediklerini dile getirdi. Başkan Kara, bu üzücü olaylara prim veren kişilerin kanla beslendiğini ve terör olaylarından beslenen kötü niyetli bu kişilerin Türkiye'deki barış ve kardeşlik ortamını bitirmeyi amaçladıklarını kaydetti.
     Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Şehit babamın acısını yıllardır yaşıyorum. Fotoğraftaki küçük kardeşimin de şimdiden önünde yaşayacağı zor günleri tahmin edebiliyorum. Hatta, şehit çocuğu kardeşimizle tanışmak ve kendisine yardımcı olmak isterim. Umarım o da büyüyünce vatanına çok faydalı bir fert olur. Elindeki şehit babasının şapkasının bulunduğu kare çok dramatik bir kare. O albümde birçok fotoğraf var ama bu karede ben kendi geçmişime bir yolculuk yaptım ve tekrar benim de aynısını yaşadığım o üzücü yolculuğu hatırladım. Ama Allah bir daha hiçbir gazeteciye, fotoğrafçıya böyle bir fotoğraf çekmeyi nasip etmesin.''
     Osmaniye Belediye Başkanı Kara, ayrıca fotoğraflar içerisinde yürek burkan, insanları hüzünlendiren güzel fotoğraflar da olduğunu belirterek, ''Bu fotoğraflarda emeği geçen herkese, fedakarca çalışan basın mensuplarını, fotoğraf sanatçılarını canı gönülden kutluyorum'' diye konuştu.
     Anadolu Ajansı'nın güvenilirliğinden ödün vermediğini söyleyen Kara, Yılın Fotoğrafları oylamasında ''Diyarbakır'daki operasyon'' başta olmak üzere ''Kutsal topraklarda bayram coşkusu'', ''Erçek Gölü'nde flamingoların görsel şöleni'', ''Aydın Denktaş - Cumhurbaşkanı Gül'', ''Ankara'da kış'' ve ''Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar'' başlıklı fotoğrafları da beğendi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER