ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 14:37

Yılda 20 bin bebek, kalça çıkığı ile doğuyor

Yılda 20 bin bebek, kalça çıkığı ile doğuyor


Uzman Doktor Nazan Cihan, yılda 20 bin bebeğin kalça çıkığı ile doğduğunu söyledi. Cihan, “Doğuştan kalça çıkığı, erken anlaşılıp tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara yol açabilir.” dedi.

Bebeklerde kalça çıkıklığının her bin doğumdan 15’inde ortaya çıktığını belirten Uzman Doktor Nazan Cihan, bu hastalık için ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtti. Cihan, doğuştan kalça çıkıklığının, kız çocuklarda, birinci doğumlarda, ailede kalça çıkığı olanlarda, akraba evliliklerinde, ters geliş doğan bebeklerde, boyunda eğrilik, başında yassılık ve ayakta eğrilik gibi görünen problemler ile birlikte doğan bebeklerde daha sık görüldüğünü söyledi. Cihan, “Çoğu zaman bebek anne karnında iken kalça çıkıktır ya da kalçanın gelişimi yetersiz kalmıştır. Doğumdan sonra yapılacaklar, bu problemin iyi veya kötü yönde gelişmesine sebep olabilir. Ailenin bebeğe yapacağı yanlış uygulamalar, bebeğin sakat kalmasına yol açabileceği gibi, doğru eylemler iyileşmesini sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Erken tanının önemli olduğunu söyleyen Cihan, “Erken tanı için radyolojik inceleme, bebek 1 aylıkken yaptırılmalıdır. Oldukça ekonomik olan bu yöntem ortalama 15 dakika kadar sürer. Bebek sırtüstü sedyeye altı çıplak şekilde yatırılır. Ekleme belli pozisyonlar verilir ve bazı açı ölçümleri yapılır. Daha sonra bunlar bir rapor hâlinde getirilip ebeveynlere sunulur ve durum çocuk hekiminin muayenesine yönlendirilir.” açıklamasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER