ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 11:11

Yılda 130 bin trafik kazası oluyor 3 bin 800 kişi de ölüyor

Yılda 130 bin trafik kazası oluyor 3 bin 800 kişi de ölüyor


Eskişehir Trafik Polis Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Sayar, Türkiye'de yılda 130 bin trafik kazasının meydana geldiğini, bu kazalarda 3 bin 800 kişi hayatını kaybederken, 220 bin kişinin de yaralandığını söyledi. Sayar, kazalarda ölüm ve yaralanmaları en aza indirmek amacıyla belirlenen 10 yıllık eylem planı çerçevesinde elektronik denetim sistemlerinin yaygınlaştırarak, sürekli bir denetim sistemi gerçekleştirildiğini kaydetti.

Eskişehir Trafik Polis Eğitim Merkezi'nin 2013-2014 eğitim yılı başladı. Eğitim yılı açılış konuşmasını yapan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, emniyetin teminatı olan trafik polislerinin, Türkiye'nin daha güzel yaşanılır hale gelmesi için çalıştığını ifade etti. Eğitilen polislerin daha yararlı işler yapacağına değinen Tuna, şöyle dedi: "Trafik polisinin eğitim düzeyini yükseltmek, çalışmalarındaki verimliliği arttırmak ve trafik kazalarının önlenmesinde çok önemli paya sahip olduğu gerçeğinden hareketle gerçekleştirilen trafik eğitimleri ile daha donanımlı polislerimiz yetişmektedir. Trafikte kaosun önüne geçen bu fedakar polislerimizin olduğu yollar, güven ve emniyetin de kavşak noktası olacaktır. Hizmetin kalitesini eğitim yoluyla arttırmak; eğitim alanındaki yeniliklerin, gelişmelerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışı kazandırmakla aynı zamanda hizmet ile ilgili temel prensip ve tekniklerde uygulama birliği de sağlanmış olacaktır.”

Verilere göre, 2012 yılında trafik kazalarında 3 bin 750 insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Vali Tuna, bu verilerin durumun vahametini ve önemini göstermesi bakımından dikkate değer olduğunu işaret ederek, “Bu bakımdan trafik eğitimleri; hizmet kalitesini artıracağı gibi, insan hayatının korunmasında da yüksek bir değere sahiptir.” dedi.

Eskişehir Trafik Polis Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Sayar ise Türkiye'deki yıllık kaza oranlarına değindi. Yılda yaklaşık 130 bin trafik kazasının meydana geldiğinin altını çizen Sayar, "Kazalarda 3 bin 800 kişi hayatını kaybederken, 220 bin kişi de yaralanıyor.” dedi. Kazalarda ölüm ve yaralanmaları en aza indirmek amacıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu tarafından karar alınarak, 10 yıllık eylem planı belirlendiğini vurgulayan Sayar, eylem planı çerçevesinde ülke genelinde elektronik denetim sistemlerinin yaygınlaştırarak, sürekli bir denetim sistemi gerçekleştirildiğini dile getirdi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER