ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:17

Yılbaşında fidan kesene 5 yıla kadar hapis cezası

Yılbaşında fidan kesene 5 yıla kadar hapis cezası


Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, yaklaşan yılbaşı nedeniyle fidan uyarısında bulundu. Coşkun, ağaç kesenlerin 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğini, kesilenin fidan olması durumundan cezanın iki misli ağırlaştırılabildiğini ifade etti.

“Yeni yıla fidan dikerek girelim” diyen Coşkun, şunları dile getirdi: “Yeni yıl nedeni ile ormanlarda yılbaşı çamı olarak, çam, göknar gibi ağaçların usulsüz olarak temin edilmeye çalışıldığına ilişkin duyumlar alınmaktadır. 6831 sayılı Orman Kanununun 14'üncü maddesinde ormanlar her türlü ağacın kesilmesinin sökülmesinin yasaklandığını, 91'inci maddesinde ise bu suçu işleyenlerin 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğinin öngörüldüğünü, kesilenin fidan olması durumundan cezanın iki misli ağırlaştırılabileceğini hatırlatarak vatandaşlarımızı uyarıyoruz.”

“AĞAÇ KESİMİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Yeşil Bursa’ya fidan dikmenin yakışacağını belirten Bölge Müdürü Coşkun, “Ormanlarımızdan usulsüz olarak yılbaşı çamı kesilmemesi için öncelikle tüm işletme müdürlüklerimizi uyardık, tüm tedbirleri aldık. Ekiplerimiz, orman muhafaza memurlarımız tüm kontrolleri yapacaklar, asla ormanlardan yılbaşı nedeniyle ağaç ve fidan kesilmesine müsaade etmeyeceğiz. Fakat bunun yanında çözüm de üretiyoruz. Bursa’da fidanlığımız var, isteyen kişilere buradan fidan temin edebilirler. Ayrıca 31 Aralık 2013 günü kurulan stantlardan vatandaşlarımıza ücretsiz fidan da dağıtacağız.”

Fidan isteyen insanların ücretsiz dağıtım yapılan stantlardan alabileceğini vurgulayan Coşkun, “Bu fidanların yılbaşı geçtikten sonra toprakla buluşturulmasını istiyoruz. Ağaç kesmenin cezai müeyyideleri çok ağır, vatandaşımızın mahkeme kapılarında gezmesini istemiyoruz.” dedi.

Coşkun, ücretsiz fidan dağıtımının, 31 Aralık Salı günü Saat 13.00’de Bursa Kent Meydanı, İnegöl, Keles, Orhaneli, Mustafakemalpaşa ilçeleri ile Bilecik ve Yalova illerinde yapılacağını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER