ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Ağustos 2014 Perşembe 20:38

YHT hattına vincin devrilmesi

YHT hattına vincin devrilmesi

TCDD: "Körfez İstasyonu yakınına şiddetli fırtına etkisiyle devrilen vinç nedeniyle YHT seferleri iptal edilmedi, yolcular aktarmalı olarak taşınıyor"


 
TCDD Genel Müdürlüğünden, Körfez İstasyonu yakınına şiddetli fırtına etkisiyle devrilen vinç nedeniyle yüksek hızlı tren (YHT) seferlerinin iptal edilmediği, yolcuların aktarmalı olarak taşındığı bildirildi.

TCDD'den yapılan yazılı açıklamada, Körfez İstasyonu yakınında YHT hattına vinç devrilmesine ilişkin açıklamanın ardından bazı basın yayın organlarında seferlerin iptal edildiğine yönelik haberlerin yer aldığı belirtildi.

Seferlerin iptali gibi bir durumun söz konusu olmadığı bildirilen açıklamada, yolcuların aktarmalı olarak taşındığı kaydedildi.

TCDD'den daha önce yapılan açıklamada, Körfez İstasyonu yakınında bulunan Marmara Tersanesi'ne ait vincin şiddetli fırtına etkisiyle devrildiği ve vincin kollarının demiryolu üzerine düştüğü ifade edilmişti.

Körfez İstasyonu yakınında bulunan Marmara Tersanesi'ne ait vincin şiddetli fırtınanın etkisiyle devrilmesi sonucu kapanan yüksek hızlı tren (YHT) hattının açılması çalışmaları devam ediyor.

Marmara Tersanesi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Zorlu, AA muhabirine. olay anında işletmenin yönetim bölümünde olduklarını, dışarı çıktıklarında fırtınanın etkisi ile vincin balatalarını sıyırdığını ve devrildiğini gördüklerini söyledi.

Olay nedeniyle ölü ve yaralanan olmadığını, sadece hasar meydana geldiğini belirten Zorlu, "Sabahleyin fırtına olacağını biliyorduk fakat aldığımız güvenlik önlemleri yeterli olmadı. Çok etkili rüzgar vardı. Hortum gibiydi. Sesle dolu da yağdı. Şu anda vincin ayaklarının bir tanesinin yakınında bulunan oksijen deposu var, onu boşaltıyoruz. O bölgede kesim işlemi yapacağımız için çevrede tehlikeli ortamı ortadan kaldırıyoruz. 55 metre yüksekliğinde, 350 ton ağırlığında ve 180 ton kapasitede olan vinç, iki ayağıyla YHT hattının üzerine düştü. Vinci kaldırmak için bütün gece çalışacağız. Yarına kadar bitirmeyi planlıyoruz" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER