ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:38

Yetimhane Yöneticileri İstişare Toplantısı


İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, çocukların hiçbir kirli emel için kullanılmaması yönünde mücadele verdiklerini ifade ederek, "Şu anda 16 yetimhanemiz var. 2014 yılında 13 yetimhanenin açılışını yapacağız. Yetim çalışmaları bizleri cennete götürecek kapılardır. Unutulmamalıdır ki, eğer yanlış yapılırsa bu çalışmalar cehenneme de götürür" dedi.
Yetimhane Yöneticileri İstişare Toplantısı, İHH'nın Fatih'teki Genel Merkezi'nde yapıldı.
Toplantıda konuşan Kutluay, yetimlere yönelik çalışmaların bu dünyadaki en önemli faaliyetlerden biri olduğunu söyledi.
İHH'nın, bu yöndeki çalışmalarına Bosna Savaşı'ndan sonra başladığını anımsatan Kutlay, şöyle konuştu:
"Bosna'da, annesi ve babası vefat etmiş çocukların Batı'ya kaçırıldığını gördük. Bugün Batı'nın herhangi bir köşesinde Boşnak olduğundan habersiz yetimler var. Dünyanın diğer bölgelerinde de durumun farklı olmadığını biliyoruz. Bundan 3-5 yıl önce de Afrika'da, Fransa'nın kaçırmaya çalıştığı çocuklara şahit olduk. Yetimler, istismara en açık çocuklar. Afrika ve benzeri yerlerde 2 milyona yakın yetime bakan misyoner kurumlar var. Bu yetimlerin yüzde 85'i Müslüman. Bir çok ülkede yetimler kullanılarak farklı işler yapılmaya çalışılıyor. 'Kosova'da yetim kalan bütün çocuklara biz sahip çıkacağız' dedik ve o yetimlerin bir kısmı üniversite okuyor, bir kısmı ülkesine hizmet ediyor."
Yetim bir peygamberin ümmeti olduklarını ve Hz Muhammed'in yetimler için bir çok hadisinin bulunduğunu kaydeden Kutluay, Kur'an-ı Kerim'de yetimlerle alakalı bir çok ayet bulunduğunu ve çalışmalarını insanlık namına yürüttüklerini dile getirdi.
Kutluay, sadece Müslüman yetimlerle değil, aynı zamanda farklı dinlerdeki çocuklara da sahip çıktıklarını anlattı.

- "Yetim çalışmalarında daha da hassas olmalıyız"

Çocukların hiçbir kirli emel için kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Kutluay, şunları kaydetti:
"Bunun için mücadele veriyoruz. 2007 yılından beri ciddi bir sponsorluk programına girdik. Rabbimize şükürler olsun, kısa sürede 40 bine yakın yetime ulaştık. 100 bine yakın yetime de dönemsel yardımlarda bulunduk. Şu anda 16 yetimhanemiz var. 2014 yılında 13 yetimhanenin açılışını yapacağız. Yetim çalışmaları bizleri cennete götürecek kapılardır. Unutulmamalıdır ki, yanlış yapılırsa bu çalışmalar cehenneme de götürür. Yetim çalışmalarında daha da hassas olmalıyız. Diğerlerine örnek olmamız gerekiyor. Bu toplantıda 'Daha iyisini nasıl yapacağız' konusunu ele alacağız. Yetimlerle ilgilenmek çok güzel bir şey. Her çocuk anne ve babasının yanında en kötü şartlarda dahi olsa daha iyi durumdadır. Bu çocuklarımız bu imkanlarını kaybetmişler. Aynı imkana, aynı derecede kavuşturmak mümkün değil. Ama onlara eğitim, sağlık ve maneviyat alanlarında destek verebiliriz."

- "Ramazan ayının 15'i Dünya Yetimler Günü olarak kutlanacak"

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz da istişare toplantısına 9 ülkeden 16 yetimhane yöneticisinin katıldığını belirtti.
Yetim çalışmalarını daha çok savaş, doğal afet ve yoksulluğun olduğu bölgelerde sürdürdüklerini dile getiren Yılmaz, "İHH, dünya üzerinde 46 ülkede 40 bine yakın yetim çocuğa sürekli bakmakta ve 200 binin üzerinde çocuğa dönemsel destek vermektedir. Yetim çalışmalarımızı özel bir konumda sürdürüyoruz. Bu çalışmamızı 4 yıldır 'Yetim Dayanışma Günleri' adı altında icra ediyoruz. Bu yıl bu çalışmayı dünyada 41 farklı ülkede 350 farklı projeyle 65 bin yetim çocuğa ulaşarak icra edeceğiz. Bu projeler, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel destek başlıkları altında toplandı" ifadelerini kullandı.
İstişare toplantısına İHH'nin kurduğu ve destek verdiği Endonezya, Bangladeş, Pakistan, Somali, Arakan, Afganistan, Filipinler (Moro), Tayland (Patani) ve Nepal'deki yetimhanelerin yöneticilerinin katıldığını kaydeden Yılmaz, bu eğitimin 4 gün süreceğini ve uzman eğitimcilerin katılımcılara yetimhane ve buralarda kalan çocuklarla ilgili eğitimler vereceğini belirtti.

- "Hedef, dünyadaki tüm yetimlere ulaşmak"

Murat Yılmaz, İHH'nın 140 ülkede faaliyetlerini yürüttüğünü anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu çalışmalarda yetimler listemizin en başında. İHH'nın hedefi, dünyadaki bütün yetimlere ulaşmaktır. Önümüzdeki 2 yıl içinde 100 binden fazla yetim çocuğu desteklemeyi planlıyoruz. İHH yetim çocukları dünyanın gündemine taşımak için önemli çalışmalar yürütüyor. Gine'de yapılan son toplantıda İslam İşbirliği Teşkilatı'na verdiğimiz teklif kabul edildi. Ramazanın 15'i bundan sonra 'Dünya Yetimler Günü' olarak icra edilecek. 2 milyar nüfuslu İslam aleminde önemli bir gelişme. Bu çalışmayı Birleşmiş Milletler'e de sunduk. Bütün dünyaya da yetim çocuklarla ilgi özel bir günün, çocuklarla ilgili bir takım sosyal politikaların geliştirilmesi adına çok önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. İnşallah bu toplantımız, sokaklardaki organ ve fuhuş mafyalarının, misyoner örgütlerin, dilenci şebekelerinin ellerindeki yetim öksüz çocuklarımızın kurtuluşuna vesile olur."

- "İHH'ya minnettarız"

Bangladeş'te kurulu ve Arakanlı Müslümanlara yönelik insani yandım çalışmaları yapan Dost Walfare Vakfı Başkanı Muhammed Eyüp Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarından dolayı Türkiye'ye ve İHH'ya teşekkür etti.
Ali, 1996'dan beri ilişki içinde oldukları İHH'nın 100 yetime baktığını ve bu sayının yakında 300'e çıkacağını belirtti.
Tayland'dan katılan Darulfurkan Yetimhanesi Müdür Yardımcısı Fakhruddin Saad ise Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
İHH'nın uzun yıllardan beri kendilerini desteklediğini kaydeden Saad, "2009'dan sonra İHH'yla olan çalışmalarımız arttı. Kurban bayramları öncesinde birlikte çalışmalar yürütüyorduk. 5 yetimhanemiz var. 300'den fazla çocukla ilgileniyoruz. Tüm masrafları İHH karşılıyor. İHH'ya minnettarız" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER