ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:22

Yeşilburç köyü sakinleri 123 yıldır helva pişirerek kaynaşıyor

Yeşilburç köyü sakinleri 123 yıldır helva pişirerek kaynaşıyor


Niğde merkez Yeşilburç köyü sakinleri 1890 yılında Yunanistan’ın Grebe kazası, Krifçe köyünde başlayan 'helva günü şenliği'ni 123 yıllık aralıksız devam ettiriyor. 1 asrı geçen süredir devam eden şenliğe yurt genelindeki köy sakinleri de iştirak ediyor.

Yeşilburç köyünde düzenlenen helva şölenine katılan Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde'de yaşayan çevrede yaşayan Yeşilburç köyünün sakinleri bu vesile ile bir araya geliyorlar, birbirlerini gördüklerini, bir vesile sıla-i Rahim yaptıklarını belirterek, "Sizlerin bir araya gelip kaynaşması, hem akraba eş dostun ziyaretin yapılması hem de anne babaların ellerinin öpülmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Burada Kuran-ı Kerim okundu dualar edildi inşallah bunlarında Cenab-ı Allah kabul etsin. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi, düzenimizi bozdurmasın, ezanlarımızı susturmasın, bayrağımızı göklerden indirmesin.” dedi.

Yeşilburç köyü muhtarı Aydın Koyuncu ise şenliği önümüzdeki yıllarda da devam ettireceklerini vurgulayarak, "Şenlik sayesinde gurbetteki akrabalarımızda köyümüze geliyorlar.." diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER