ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:43

Yeşilay'dan içki firmalarına sorumluluk çağrısı


Türkiye Yeşilay Cemiyeti, alışveriş merkezinde küçük çocuklara içki ikramını eleştirdi. İçki firmalarını sorumlu olmaya davet eden cemiyet başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, "Ülkemizde gençlere içki satış yaşı bile kanunlarımızla düzenlenmiştir. Herhangi bir kontrole bile gerek duymadan, içki ikram edilmesi sorumluluklarının farkında olmamaktır.” dedi.

Cihan Haber Ajansı'nın (Cihan) gündeme getirdiği 'alışveriş merkezinde çocuklara içki' haberinin yankıları sürüyor. Çocuklara içki ikramına bir tepki de Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nden geldi. Alkol satan ve tanıtımının yapıldığı firmaları sorumlu olmaya davet eden cemiyet başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, "Kanyon Alışveriş Merkezi’nde bir firmanın stant açarak, aralarında 8-9 yaşında çocukların da olduğu birçok kişiye alkol servis etti. Bu durum, toplum sağlığı açısından olayın son derece üzüntü vericidir. Ülkemizde gençlere içki satış yaşı bile kanunlarımızla düzenlenmiştir. Ayrıca çocuk ve gençlerde alkol ve madde kullanımında en önemli nedenin merak olduğu pek çok araştırma ile saptanmıştır. İnsanların aileleri ile vakit geçirmeye geldiği böyle bir ortamda herhangi bir kontrole bile gerek duymadan bu tip bir etkinlikte bulunmak, sorumluluklarının farkında olmamaktır." şeklinde konuştu.

Yaşanan durumun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu ifade eden Karaman şunları kaydetti: “Ancak olayın hemen sonrasında işletmeci kurumun sağduyulu davranarak konu ile ilgili harekete geçmesi kamuoyunu rahatlatmıştır. Bu tarz olayların bundan sonra cereyan etmemesi en büyük temennimizdir. Bu konu işletmelerin el ele vererek çözeceği bir konudur. Bütün işletmeleri duyarlı davranmaya davet ediyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER