ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 16:14

Yeşilay öğrencileri bilgilendirdi


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Yeşilay ile Zonguldak Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği işbirliği ile 'Alkol ve Uyuşturucuya Karşı Hayır' semineri düzenlendi. Seminere ortaokul ve lise öğrencileri katıldı.

Son günlerde kötü alışkanlıkların ilköğretim düzeyine kadar inmesi ve kötü alışkanlıkların verdiği zararların anlatılması amacıyla Ereğli’de seminer düzenlendi. Seminerin açılış konuşmasını Zonguldak Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Nejdet Özkan yaptı. Özkan konuşmasında, kendisinin alkolik olduğunu ve bu durumun kendisine verdiği zararları anlattı.

Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminere konuşmacı olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doçent Doktor Nuray Atasoy katıldı. Doçent Doktor Nuray Atasoy, uyuşturucu maddelerin belli bölgelerde ilköğretim okullarına kadar girdiğini ancak Zonguldak ve bölgesinde en çok sigara kullanımının ön plana çıktığını ifade etti. Atasoy, “Bağımlılık aslında herhangi bir şeye karşı önlemeyen istektir. Önlemez demek artık o isteğin bizim kontrolümüzden çıktığı anlamına gelir. Benim için en önemli şey özgürlüktü. Özgür düşünmek. Hep hayalim, büyüyeceğim, kendi işimi yapacağım. Halbuki bu bağımlılık bu özgürlüğün önündeki en önemli engellerden bir tanesidir. Bir maddeye bağımlı oluyorsunuz. Onu artık alıp almamak sizin iradenizden çıkıyor. Siz onu değil, o sizi idare etmeye başlıyor. Bu nedenle de bağımlılık yapan maddelerden ne kadar uzak kalınırsa, gençlerimizin özgürlük düşüncesi her zaman akıllarda kalacaktır.” dedi.
    
Yeşilay Bölge Temsilcisi Mustafa Gediksiz ise Yeşilay’ın kurulma amacı ve yaptığı çalışmalarını anlattı. Aile Ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Nejdet Kocaman da öğrencilere aile bağlarının ne kadar önemli olduğu konusunda bilgiler aktardı.

    "ALKOL YÜZÜNDEN 20 SENE ÇOCUKLARIMI GÖREMEDİM"

Seminer sonrasında açıklamada bulunan Zonguldak Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği Başkanı Nejdet Özkan, alkol yüzünden başına bir çok üzücü olay geldiğini, yeni neslin de bu durumlara düşmemesi için bilgilendirme adına bu tür toplantıları düzenlediklerini belirtti. Özkan, “2 tane torunum var. Ben bu alkol nedeniyle 20 senedir çocuklarımı torunlarımı göremiyorum. Bu nedenle gençlerimizin benim ve diğer alkoliklerin durumuna düşmemeleri için mutlak suretle eğitim gerekli. Benim alkole bağımlı olduğum dönemlerde hiç kimse yardımcı olmadı. Bana tedavi konusunda uyarıda bulunulmadı. Kimse benim elimden tutmadı. Ama ben kendi irademle bu tedaviye başladım. Kurduğumuz dernek vasıtası ile ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doçent Doktor Nuray Atasoy’un bize katkısıyla öğrencilerimizle bir araya gelerek kötü alışkanlıklarla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Bunu da düzenlemeye ve gençlerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER