ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 08:20

"Yeşil siroz oldu İstanbul’da yaşıyor"

"Yeşil siroz oldu İstanbulda yaşıyor"

Albay Arif Doğan, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın İstanbul'da olduğu ancak ortaya çıkmayacağını söyledi.


Kürt yazar Musa Anter’in öldürülmesiyle ilgili tamamlanan iddianamede diğer JİTEM elemanlarıyla birlikte ağırlaştırılmış müebbet istenen ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım için “JİTEM’i ben kurdum” diyen emekli Albay Arif Doğan’dan önemli bir iddia geldi. Star’dan Helin Şahin'e konuşan Doğan, öldüğü söylenen Yeşil’in yaşadığını öne sürdü. Emekli Albay Doğan’a göre; Ukrayna’da siroz tedavisi gören Yeşil, İstanbul’a yerleşti. Yeşil ile son olarak 2012’de canlı posta aracılıyla görüştüğünü anlatan Doğan, Yeşil’in ortaya çıkmayacağını söyledi.

21 YIL SONRA DAVA AÇILDI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 yıl önceki yazar Musa Anter suikasti, yazar Orhan Miroğlu’nun da yaralanması ile ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı, iddianameyi hazırladı. İddianame 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianamede, geçen yıl Şırnak’ta yakalanarak tutuklanan Hamit Yıldırım, Mahmut Yıldırım (Yeşil), JİTEM davası sanıkları Abdulkadir Aygan ve Savaş Gevrekçi sanık olarak yer aldı. Sanıklar hakkında, ‘Taammüden adam öldürmek’ ten ağırlaştırılmış müebbet, ‘Halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek’ ile ‘yaralama’ suçlarından da 20 yıla kadar hapis istendi. Mahkeme iddianameyi kabul ederse davaya başlanacak.

YEŞİL ORTAYA ÇIKMAZ

Albay Kazım Çilioğlu’nun şüpheli ölümüyle ilgili soruşturmada, kırmızı bültenle aranan Yeşil’in izine rastlanmadı. JİTEM eski komutanı Ergenekon sanığı emekli Albay Arif Doğan, birçok karanlık olayda adı geçen Yeşil’le 2012’de canlı posta aracılığıyla görüştüğünü iddia etti. Doğan, “Yeşil ortaya çıkmayacak. İstanbul’da yaşıyor. Bir süre Ukrayna’da siroz tedavisi gördü. Musa Anter cinayetinin Yeşil ile bir ilgisi yok. Savaş Gevrekçi ile de görüştüm. Gevrekçi sadece TİM komutanıydı. Şu an Ankara’da” dedi.

ANKARA PLANLADI, YEŞİL YAPTI

Abdülkadir Aygan ise, “Anter davasında sanık değil tanık olmalıyım. JİTEM bana Hogır kod adlı Cemil Işık’ı korunma talimatı verdi. Üstlerim ne emrettiyse onu yaptım. Anter cinayeti Ankara’dan planlandı ve Yeşil’e yaptırıldı” diye konuştu.

EMRİ VERENLER BULUNMALI

Musa Anter soruşturmasının müştekilerinden ve Anter cinayeti sırasında yaralanan Orhan Miroğlu ise, davanın açılmasının çok önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. “Savaş Gevrekçi, olayın olduğu dönemde Diyarbakır JİTEM’in komutanıydı. O tarihten bu güne izine rastlanmadı. İfadesine de başvurulmadı diye biliyorum” diyen Miroğlu şöyle devam etti: “Aygan o gece bu ekibin içindeydi. Cinayetin aydınlatılmasında en büyük hizmeti yapan kişidir. Vicdani olarak bu davada itirafçı Ali Ozansoy’un sanık olmaması ama Aygan’ın sanık olması olması çelişkilidir. Aygan ben de o gece ekipteydim diyor ama öldürülme ve yaralamada yok. Ali Ozansoy operasyonu yöneten kişidir. Faillerin yakalanması ve ceza almaları olayın tam perde arkası aydınlatılmalı. Kendi kendine karar vermedi JİTEM elemanları. Bu talimatı veren kişiler açığa çıkartılmalı. Aygan, cinayetin Cem Ersever’in Ankara’dan Diyarbakır’a getirdiği bir fikir olduğunu söylemişti. Bu da Jandarma Genel Komutanlığı’nı işaret ediyor.” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER