ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:30

YESİAD’da ihracata yönelik devlet destekler anlatıldı

YESİADda ihracata yönelik devlet destekler anlatıldı


Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) ve Yeşilırmak Sanayici ve İşadamları Derneği (YESİAD) ortaklaşa 'İhracata Yönelik Devlet Destekleri' konulu semineri düzenledi.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılan ve çok sayıda işadamının dinlediği seminere Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Teşvik ve Uygulama Şube Müdürü Ekrem Altun konuşmacı olarak katıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçı firmalara 500 bin dolara kadar, yüzde 60 - 80 arasında değişen oranlarda destek verdiğinin altını çizen Altun, “İhracatın artırılması amacıyla devletimizin işletmelere birçok desteği bulunuyor. İhracat yapan veya yapmak isteyen firmalarımız bu desteklerden yararlanabilirler. Bunun için limitet veya anonim şirket olmanız yeterli. Örneğin pazar araştırması amacıyla yurt dışına çıktıysanız, ulaşım ve konaklama masraflarınızın yüzde 70’ini, maksimum 7 bin 500 dolara kadar, geri alabilirsiniz.” dedi.

Yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, uluslararası nitelikteki yurt içi ihtisas fuarlarının desteklenmesine, pazar araştırması ve pazara giriş destekleri hakkında ayrıntılı bilgi veren Altun, şunları söyledi: “Yurt dışında ürünlerinizi tanıtacağınız, satacağınız bir mağaza, depo, showroom açtığınızda yıllık 120 bin dolar kira desteğinden 4 yıl boyunca yararlanabilirsiniz.
Yine tanıtım faaliyetleri kapsamında görsel ve yazılı medyada reklam, sponsorluk, web tasarımı, reklam panolarında yapılan reklam, yabancı dilde hazırlanmış katalog, eşantiyon broşür ve tanıtım malzemeleri, web sayfalarında yapılan reklamlarınız da yıllık 250 bin dolara kadar desteklenmektedir.”

“SANAYİCİMİZİ İHRACATÇI YAPMALIYIZ”

Toplantı sonunda değerlendirmede bulunan YESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Sıtkı Şener ise YESİAD olarak temel gayelerinin, federasyonları KASİF ve konfederasyonları TUSKON’un önderliğinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle, esnafın tüccar, sanayici ve işadamlarının ise uluslararası piyasalarda top koşturan birer ihracatçı haline gelmesine katkı sağlamak olduğunu söyledi.
Şener, “Ekonomi Bakanlığı’nın 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyarlık dolarlık ihracat hedefini yakalamak için ihracat yapan ve yapmayı düşünen firmalara yönelik çok ciddi desteklerinin olduğunu belirtti. Şener, “Ekonomi Bakanlığı ihracatın artması anlamında çok ciddi destekler veriyor. İhracat yapmayı planlayan bir firma destekler sayesinde ilk adımını çok rahat bir şekilde atabilir. Bu tür programlarla işadamımızı, sanayicimizi bilgilendirmeyi ve ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER