ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 19:04

YESİAD Batı Afrika gezisinden döndü

YESİAD Batı Afrika gezisinden döndü


Amasya Yeşilırmak Sanayici ve İşadamları Derneği (YESİAD) üyesi 20 kişilik heyet, Batı Afrika’nın Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Gana ve Fildişi Sahili ülkelerine yaptığı geziden döndü.

Afrika ülkelerindeki yatırım imkânlarını yerinde görmek istediklerini kaydeden YESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yaraş, “Asıl amacımız, insanları tanımak, sosyo kültürel yapıyı incelemek ve mevcut Türk iş adamlarından ve yerel yetkililerden bilgi almaktır.” dedi.

Yaraş şunları kaydetti: “Gana ve Fildişi Sahili birbirine komşu olan yaklaşık 24 milyon nüfuslu ve mevcut nüfusun en az yüzde 25’i Müslüman olan, eşsiz doğal güzellikleri, yeraltı zenginlikleri, tropikal meyveleri ve samimi insanları olan birçok sahada yatırım yapılabilecek iki ülkedir. Gerek Türk iş adamları, Türk okullarının idarecileri ve bu iki ülkenin yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler de nasıl bir yol izleneceği, iş bağlantılarının nasıl yapılacağı ve hangi sektörlerde boşluğun olduğu konusunda önemli bilgiler almış durumdayız.”

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Abidjan temsilcisi olan Metin Çelikel ile de görüştüklerini ifade eden Yaraş, “Ülkelerinin dinamiklerinden, zenginliklerinden, avantajlarından ve yatırım için yol haritası konusunda bilgi alış verişinde bulunduk ve inşaat, gıda, turizm ve sağlık alanında boşluklar olduğunu tespit ettik.

Ayrıca bu ülkelere, vatan ve millet sevgisiyle bizim dilimizi, dinimizi, kültürel birikimimizi anlatmak, amacıyla giden iş adamlarımızı, öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi bu ülkelerde eşleriyle birlikte gurbette görmek bizleri çok sevindirdi. Afrikalı çocuklardan, gençlerden Türkçe şiirler ve şarkılar duymak, gelecek adına Türk İslam Medeniyetinin buralara hoşgörü ve diyalog çağrısının, türküsünün söylendiğini temaşa etmek bizleri yeterince onurlandırdı ve duygulandırdı.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER