ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 17:12

Yermuk Mülteci Kampı'nda büyük dram


Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Kızılhaç şubesi önünde toplanan çok sayıda Filistinli, Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'ndaki ablukayı protesto etti.
Kızılhaç'ın kamptaki Filistinlilere karşı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi çağrısında bulunan Filistinliler, "Açım" ve "Uyanmanızı bekliyorum" yazılı pankartlar açtı. Göstericiler açlıktan ölen Filistinlilerin resmini taşıdı.
Filistinli aktivist Ebu Cihad Muhammed Zeydan yaptığı açıklamada, "Kamptaki Filistinliler abluka nedeniyle dışarı çıkamıyor. Şu ana kadar 70'den fazla insan açlıktan öldü. Bu sayı her geçen gün artarak devam ediyor. İnsanlar yiyecek yemek bulamadığı için ot ve kedi etiyle besleniyor. Gıda ve tıbbi malzeme yardımı yapılmadan geçen her saat ölümlerin artmasına neden oluyor" ifadesini kullandı.
Zeydan, Kızılhaç'tan, uluslararası kanunlarla belirlenen yükümlülüklerini yerine getirmesi ve kampa yardım girişine izin vermesi için Suriye hükümetiyle bağlantı kurması çağrısında bulundu.
Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıkla mücadele eden Filistinliler için aralıksız yapılan yardım çağrılarının ardından gıda malzemesi taşıyan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı ilk konvoy, 18 Ocak Cumartesi kampa ulaşmıştı.
Esed rejiminin abluka uygulayarak gıda ve ilaç girişine izin vermediği Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıktan dolayı şu ana kadar 73 mültecinin yaşamını yitirdiği kaydediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER