ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 22:35

Yermuk Mülteci Kampı'nda büyük dram


Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda yaşayan Filistinliler açlıklarını, pişirdikleri su, tuz ve baharat karışımı çorbayla gidermeye çalışıyor.

Kamptaki bir grup genç, aylardır abluka altındaki Filistinlilerin açlıklarını biraz olsun dindirmek için harekete geçti. Yıkılan binaların kapı ve pencerelerini kullanarak yaktıkları ateşin üzerine büyük yemek kazanları koyan gençler, daha sonra ateşin çevresinde toplanan ve çorbanın pişmesini bekleyen "sabırsız" misafirlere çorba ikram etti.

Gençler, "Yermukluların sıkıntılarını biraz olsun hafifletmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını" söyledi.

Kardeşleri ve kendisi için çorba almaya gelen kamp sakini bir çocuk ise "Açlıktan ölüyoruz, bize burada çorba veriyorlar, evde yiyecek bir lokma ekmeğimiz bile yok. Yeşillik alanlardan topladığımız otlarla hatta kaktüs yiyerek ayakta kalmaya çalışıyoruz, kardeşlerim açlıktan ayakta duramaz oldu" diyerek, kamptaki hayat şartlarının zorluğundan yakındı.

Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıkla mücadele eden Filistinliler için aralıksız yapılan yardım çağrılarının ardından gıda malzemesi taşıyan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı ilk konvoy, 18 Ocak Cumartesi kampa ulaşmıştı.

Esed rejiminin abluka uygulayarak gıda ve ilaç girişine izin vermediği Yermuk Mülteci Kampı'nda açlıktan dolayı şu ana kadar 63 mültecinin yaşamını yitirdiği kaydediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER