ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:08

Yerli üretime bir marka daha


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa patentli tramvay, metro vagonu, hızlı tren altyapısı ve mekanik katlı otopark üretimlerinden sonra motosiklet üretimine de öncülük ediyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında yapılan yönlendirmeler sonucu Çalı Sanayi Bölgesi’ndeki bir pres fabrikası tarafından üretilen ilk motosikletler tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk ile birlikte motosikletlerin üretimini yapan Çalı Sanayi Bölgesi’ndeki Ar Pres Fabrikası’nı ziyaret etti.

Fabrikada üretilen motosikletleri ilgiyle inceleyen Başkan Altepe, Bursa’nın tramvay, metro vagonu, hızlı tren altyapısı ve mekanik katlı otopark üretimlerinin ardından motosiklet üretimine de geçmesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Cesur girişimden dolayı fabrika sahibi İsmet Acar ile oğlu Zülfü Acar’ı tebrik eden Altepe, "Artık Bursa’da motosikletler de yerli olarak üretilebiliyor. 3.5 beygir gücünde ve iki zamanlı olan bu motosikletler, yüzde 86’sı yerli olacak şekilde dünya pazarlarında boy gösterecek." diye konuştu.

Yaklaşık 20 yıldır motosiklet yedek parça sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade eden firma yetkilisi Zülfü Acar ise 2010 yılından bu yana geliştirilen iki zamanlı, hava soğutmalı, zincir aktarmalı motosikletlerin Afrika’nın birçok ülkesinde müşteri avına çıktığını söyledi. Bayilik ve satış için birçok firmayla görüşmelerinin sürdüğünü kaydeden Acar, "2014 yılının başında, yaklaşık 10 bin adetlik ilk üretime geçebileceğiz. Bursa için yepyeni bir soluk olan ürünümüz, firmamızın baştacı olarak bizleri onurlandırdı." şeklinde konuştu.

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk da Bursa’nın motosiklet üretimiyle ihracatta bir adım daha atmasının önemli bir gelişme olduğunu dile getirdi. Kentin sanayi dinamiklerinin zenginliklerinin farkına vararak tam kapasiteyle faaliyete geçmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket ettiklerini belirten Topuk, "Devlet olarak 2023 hedeflerimiz var. Bu hedeflerin gerçekleşebilmesi için Bursa sanayisinin çok daha aktif hale gelmesi gerekiyor. Bu üretim bizi, 2023 hedeflerine ulaşma konusunda biraz daha cesaretlendirecek." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER