ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:55

Yerli otoya F1 teknolojisi


Kamuoyunda "Yerli Ferrari" olarak bilinen Etox'un yatırımcısı Ercan Malkoç, üreteceği yeni otomobiller için F1'in gözde markalarından Lotus'dan teknik yardım alacak. Anlaşmayla hem üretim sürecinde yer alacak bir grup Türk personele İngiltere'de eğitim verilecek hem de Lotus'un F1 araçlarındaki bazı teknolojileri yeni üretilecek yerli otoda kullanılacak.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak, "Yerli otomobili üretecek babayiğitler aradık. Baba var yiğit yok, yiğit var baba yok. Onun için işler biraz gecikiyor. Ya babaları yiğit yapacağız ya da yiğitleri baba" sözleriyle tekrar gündeme gelen yerli oto tarışmaları, TÜBİTAK'ın yerli elektrikli araçlar için vereceği Ar-Ge desteği için son teklifleri 24 Mayıs'ta almasıyla yeni bir boyut kazandı.
Bütçesi ilk etapta 400 milyon dolar olarak belirlenen destekten yararlanmak için birbiriyle yarışan proje sahipleri, Haziran'daki ön elemeye kalmak için rekabette öne çıkacak adımlar attı.
-Dünyaca ünlü tasarımcıyla da anlaşıldı-
Etox'un yatırımcısı Ercan Malkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 yıldır otomotiv sektörüne hizmet ettiğini, son 6 yıldır ise yerli otomobil üretmek için Malkoçlar şirketi bünyesinde proje geliştirdiğini söyledi.
Şimdiye kadar aralarında Etox'un da olduğu 3 farklı model geliştirdiğini belirten Malkoç, çalışmalarını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın San-Tez Projesi kapsamında ODTÜ ile birlikte yürüttüğünü dile getirdi.
Kendilerini edindikleri tecrübe ve sergiledikleri kararlılıkla yerli otomobil üretmeye en yakın grupların başında gördüklerini ifade eden Malkoç, şu bilgileri verdi:
"TÜBİTAK'ın Ar-Ge desteğini önemsiyoruz. Bu destek sayesinde yerli otomobil üretilmesine devlet ciddi manada katkı sağlamış olacak. Hayalimiz olan yerli otoyla Türkiye'nin elektrikli araç konusunda söz sahibi ülkeler arasına girmesini istiyoruz. Bunun için yıllardır devam eden çalışmalarımızı dünya standarlarına taşımaya kararlıyız. Bu doğrultuda köklü İngiliz markası Lotus ile görüşmelerimiz oldu. Vardığımız prensip anlaşmasında personelimize İngiltere'de eğitim verecekler. Yine Lotus'un F1 araçlarındaki bazı teknolojileri de yeni üretilecek yerli otomobilimizde kullanabileceğiz."
Tasarım konusunda ise ismini açıklamak istemedikleri dünyaca ünlü bir tasarımcıyla da anlaştıklarını ve kısa süre içinde bu anlaşmayı da duyuracaklarını ifade eden Malkoç, "Birçok sektörde başarıyla hizmet sunan Malkoçlar şirketler grubu 500'ü aşkın çalışanı ve yılların tecrübesiyle yerli otomobil projesini kendisine araç olarak değil amaç olarak görüyor" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER