ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 15:42

'Yerel gazetelerin kamu ilanı ve reklamlarındaki payı artacak'

Yerel gazetelerin kamu ilanı ve reklamlarındaki payı artacak


Türkiye Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, yerel basın yayın organlarının aldığı kamu ilanı ve reklam paylarının artacağını söyledi. Kriterlere uygun gazete çıkaran gazetecileri desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Genel Müdür Atalay, denetimler sonucu öne çıkanların ilan potansiyelinden daha fazla pay alacağını kaydetti.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Samsun’da yayın yapan yazılı ve görsel medya mensupları ile istişare toplantısında bir araya geldi. Sevgi Kafe’de gerçekleşen toplantıda gazetecilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen BİK Genel Müdürü Atalay, gerçek manada ve kriterlere uygun yayın yapan gazetelerin yanında olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Meclis'te yasalaşması beklenen yeni kanun teklifinde kamu ilanları ve reklamlarına ilişkin çeşitli düzenlemelerin bulunduğunu söyleyen Genel Müdür Atalay, “Meclis'teki kanun teklifimiz kanunlaşırsa iller sadece merkezi değil, bütün temsilcilikleri kapsayacak. Reklam ajansı gibi hizmet verebilir hale gelmek istiyoruz. Bilgisayar ağını kurmaya çalışıyoruz. Kamunun ilan verme mecburiyeti gibi reklam verme mecburiyeti haline getirmeyeceğiz. Böyle bir düşüncemiz yok. Kendi reklamlarını yapabilmelerine fırsat tanımak için kamuyu bu konuda teşvik edici çalışma yapıyoruz. O zaman reklamlar artacak. İlanların kaçağını önleyebiliriz. Kaçak ilanları önlemek suretiyle belli bir artış gözleniyor. Bu daha da artacak." dedi.

BİK İL MÜDÜRLÜKLERİ DIŞINDAKİ İLLERDE TEMSİLCİLİKLER KURULACAK
Türkiye genelinde 36 Basın İlan Kurumu İl Müdürlüğü bulunduğu hatırlatan Genel Müdür Mehmet Atalay, “ Niyetimiz şu. Diğer illerde temsilcilikler olacak. Samsun’un çevresindeki iller Samsun’un şubesi olacak. Biz artık valiliklerin üzerindeki bu yükü almak istiyoruz. Valilikler bundan hoşnutsuz değiller ama sonuçta sırtlarında bir yük. Ekip kuracak, donanım sağlayacak durumda değiller. Kanun gereği mecburen yapıyorlar. Bu açıdan da bugüne kadar gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

BAYİ DENETİMLERİ ARTACAK
Yeni düzene ayak uyduran gazetelerin kamu ilanları ve reklamlarından alacakları payın artacağına dikkat çeken Atalay, “Gazetecilik gelişimine katkı sağlamayan kuralları değiştireceğiz. Kuralları denetlerken de birkaç kişinin daha canını yakalım, birkaç gazeteci daha sıkıntı yaşasın veya filan gazete kapansın anlayışı ile yapmıyoruz. Daha kaliteli gazete çıkması için, kuralları uygulayan, meslektaşlar gerçekten orada çalışıyor mu, göstermelik elemanlarla bir kişi mi çıkarıyor diye ona bakmak zorundayız. Mevzuatın gerektirdiği gibi en az 500 satıyor mu, bunun 250’si bayide mi diye bakıyoruz. Bayi ve abone kontrolleri yapıyoruz. Gazetelerin içeriklerine bakıyor, tamamı ajans haberleri mi yoksa özel haber de var mı, buram buram o şehir kokuyor mu diye inceliyoruz. Bu vesile ile de denetimlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bunu da sizin iyiliğiniz için, sizleri geleceğe hazırlamak için yapıyoruz. İlan potansiyeli arttıkça bunun faydasını göreceksiniz. Kamu ilan ve reklamlarını biz yönlendirdiğimizde ilgili kriterler neyse onları uygulayacağız. Bu daha hakkaniyetli olacak." ifadelerini kullandı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER