ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 19:47

'Yer altı çöp konteyneri olmayan binalara ruhsat yok'


Samsun merkeze bağlı İlkadım Belediyesi, yeni yapılacak olan konutlarda yer altı konteyner uygulamasını zorunlu hale getirerek, imar planına işledi.

Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, yer altı konteyner sistemini kullanmayan konutlara ruhsat verilmeyeceğini belirtti. Demirtaş, "Yeni konutlarda vatandaş bize yer gösterecek. Biz de belediye olarak yer altı konteynerini belirlenen noktaya yerleştireceğiz.” dedi.

Yer altı konteyner sisteminin faydalarını anlatan Demirtaş, ilk etapta 100 adet konteyneri pilot noktalara koyduklarını, talep ettikleri 200 adet konteynerin de önümüzdeki günlerde geleceğini söyledi. Bir yer altı konteynerinin, 5 ton kapasitesindeki çöpü haznesinde barındırabildiğini kaydeden Demirtaş, "Yeraltı çöp konteynerlerinin faydası çok. Diğer konteynerlerimiz tekerlekli. Yaklaşık 500 bin litre çöp alıyor. Ancak yer altı konteynerlerinin çöp alma kapasitesi, mevcut konteynerlerimize oranla 10 kat daha fazla. Günde dört kez aynı yerden çöp araçlarımız çöp toplamak zorunda kalıyor. Yer altı sistemiyle birlikte günde iki kez ve gece olmak şartıyla çöp toplama araçlarımız trafiğe girmiş olacak. Böylece ilçemizin trafiğini rahatlamış olacağız ve araçlarımızın mazot tasarrufu yapmalarını sağlayacağız.” diye konuştu.

Yer altı konteyner sisteminin toplam maliyetinin 2 milyon TL’ye mal olduğunu ve kendini 2 yılda amorti edeceğini belirten Demirtaş, "Önceden 50 personel ve 10-15 araçla çöp toplarken, şimdi ise 2 araç ve 4 personelle bu işi yapacağız. Dolayısıyla ciddi bir personel tasarrufu olacak. Oradaki personeli de başka yerlerde değerlendireceğiz." diye ifade etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER