ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 20:36

Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Macpherson Muş'a geldi


Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Taha Macpherson, "Muş coğrafyası Yeni Zelanda coğrafyasıyla örtüşüyor. Yeni Zelanda gibi Muş'un da ekonomisi tarıma dayanıyor." dedi.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede'yi ziyaretinde konuşan Büyükelçi Macpherson, ülkesine ait Sourceworld firmasının ortak olduğu Berce Beraberce Tarım İşletmelerinde incelemelerde bulunmak üzere Muş'a geldiğini söyledi. Muş coğrafyasının Yeni Zelanda ile örtüştüğünü ifade eden Macpherson, şöyle konuştu:
"Uçaktayken araziye baktığımda, kendimi Yeni Zelanda'ya gidiyormuş gibi hissettim. Çünkü ovaları ve dağlarıyla bizim ülkemize çok benzeyen bir coğrafya var. Aynı zamanda Yeni Zelanda gibi Muş'un da ekonomisi tarıma dayalı. Bizler ülkelerimizin temsilcileri olarak, elçi olarak bulunduğumuz ülkelerin değişik yörelerine seyahat edip o insanlarla tanışıp, oradaki ortamı yerinde görmek istiyoruz. Bu bizim için çok önemli."

İncelemelerden önce Başkan Dede'yi görmek istediğini belirten Macpherson, Dede'nin uzun yıllar bürokrasi ve siyasette görev yapmış biri olduğunu ve kendisinin fikirlerine çok önem verdiğini kaydetti.
Başkan Dede ise Osmanlı torunu olarak, dostluk felsefesini her alana taşıma düşüncesiyle hareket ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Osmanlı İmparatorluğu'nun mensupları olarak, bizde kültür, bilgi ve dostluğu her alana taşıma felsefesi mevcut. Osmanlı'nın torunları olarak aynı duygu ve düşünceyle batıya kucak açtık. Yeni Zelanda ile Muş birbiriyle müşterek frekansta bulunuyor. Tarıma dayalı olmak ülkenin birçok problemini halletmekte. Çünkü tarımı olmayan bir ülkenin, yükselmesi mümkün değildir. Bir insanın sıhhat kazanması için tarımsal ürünlerle beslenip sonra diğer sahalara giriş yapması gerekir."

Ziyarette Macpherson, Başkan Dede'ye Yeni Zelanda'da ünlü bir bitkinin motifinin yer aldığı plaket hediye etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER