ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2013 Salı 01:22

Yeni yıla, yerin altında girdiler


Zonguldak’ta maden işçileri, yeni yıla yerin yüzlerce metre altında girdi. Kilimli ilçesine bağlı Bölüm mahallesi mevkiinde bulunan Ofton Madencilik A.Ş’de çalışan maden işçileri, 2013 yılına mesai başında girdi.

Yerin yüzlerce metre altında kömür kazan işçiler, saatler 24.00’e yaklaştığında ocak içine tahtalardan sofra kurdu. Domates, biber, soğan, zeytin, peynir ve ekmeği afiyetle yiyen madenciler, daha sonra yaş pasta keserek, 2013 yılında kazasız belasız bir iş hayatı dileğinde bulundu.

Gece vardiyası işçileriyle birlikte yılbaşı sofrasına oturan Maden Mühendisi Hacı Çelik (35), “Aileden uzakta olmak tuhaf bir duygu. Şu an ailemizin yanında olmak varken, onlardan uzakta olmak bizim mesleğin tatlı cilvesi oluyor. İşçi arkadaşlarla birlikte geçen yılın muhasebesini yaptık. Yeni yılın hepimize hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi.

Emekliliği hak edebilmek için çalıştığını ifade eden 25 yıllık madenci Hayri Uysalcı da “Yeni yıldan tek dileğimiz, çalışarak emekli olmak. Ondan sonra ailemize bakmak. Yer altında çalışmak çok iyi bir şey. Biz ekmek parası için çalışıyoruz.” diye konuştu. Bayram Toklu isimli işçi de "Dedelerimizden ve babalarımızdan devraldığımız bu mesleği, alın terimizle devam ettiriyoruz. Soframızda domates, zeytin, yeşil biber, peynir, yaş pasta var. Biz de bunlarla buruk bir şekilde yeni yıla girdik.” şeklinde konuştu.

"BİZ OCAKTA AİLE GİBİYİZ"

Yedi yıllık maden işçisi Aydın Ballı (35) ise şunları söyledi: “Belki tuhaf gelebilir ama insanların bazılarının düşünüp de yapamayacağı şeyi yapıyoruz. Yani insanlar istese bile yer altına girip yılbaşını burada geçiremez. Çünkü yer altı işçisi olması lazım. Biz de bu şekilde arkadaşlarımızla kutluyoruz. Ailemizle birlikte değiliz ama aile gibiyiz. Fark eden bir şey yok. Hepimiz, aynı ortamda çalışıyoruz ve evde çoluk çocuğumuzdan çok birbirimizi görüyoruz. Her yıl bu şekilde kutluyoruz. Aslında biz bir bakıma ayrıcalıklıyız.“

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER