ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 16:30

Yeni TMK başsavcıvekili, tüm dosyaları incelemeye aldı

Yeni TMK başsavcıvekili, tüm dosyaları incelemeye aldı


İkinci yolsuzluk soruşturması sonrası TMK 10. madde ile yetkili savcılardaki soruşturma dosyalarının yeni İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oğuzhan Atamtürk Uyar, tarafından incelemeye alındığı belirtildi.

Eski TMK 10. madde ile yetkili Başsavcıvekli Oktay Erdoğan’ın Bakırköy’e atanmasının ardından yerine Oğuzhan Atamtürk Uyar getirilmişti. Uyar’ın terör ve organize suçlara bakmakla görevli 22 savcının ellerindeki bütün soruşturma dosyalarını incelemek üzere aldığı kaydedildi. Kendi özel kalemi aracılığıyla savcılardaki dosyaları toplatan Başsavcıvekili Uyar’ın savcılardaki dosyaların içeriğini ve kimlerin şüpheli olduğunu öğrenmek istediği belirtildi. Bundan dolayı savcıların, dosyalar üzerinde inceleme yapamadığı öğrenildi.

Eski TMK 10. madde ile yetkili savcı Muammer Akkaş’ın yürüttüğü ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile çok sayıda işadamının şüpheli olduğu soruşturmada savcı ve mahkemenin kararları uygulanmamıştı. Dosya daha sonra Akkaş’tan alınmıştı. Bu olaydan sonra yargı ve emniyet başta olmak üzere bir çok kurumda görevden almalar yaşanmıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER