ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 14:20

Yeni Teşvik Yasası


Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Başkanı Alaaddin Korkutata, kamuoyunda Yeni Teşvik Yasası olarak bilinen 3305 sayılı "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki Karar"dan yararlanmak için sürenin uzatılmasını istediklerini belirtti.

Korkutata, kentteki bir otelde dernek yöneticileriyle düzenlediği basın toplantısında, geçen yıl yürürlüğe giren Yeni Teşvik Yasasının bölgeyi olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda işadamının yönünü bölgeye çevirmeye başladığını kaydeden Korkutata, "Buradaki işadamlarıyla beraber yatırıma yönelik talepler oldu. Başlatılmış çözüm sürecinin bunda büyük faydası oldu. Ürkek sermaye buraya gelmek istemiyordu. Çözüm süreci ve Yeni Teşvik Yasası bölgede olumlu bir atmosfer oluşturdu" dedi.

Yatırımların, Organize Sanayi Bölgesinin altyapısının buna müsait olmaması nedeniyle istenildiği gibi ilerlemediğini kaydeden Korkutata, "Önceden yatırım yapmak için yer alan ancak yatırımını gerçekleştirmeyen işadamları bunu bir hak gibi görüp o yeri bırakmak istemeyince sıkıntılar yaşandı. Şu anda ikinci etap organize sanayi bölgesi için çalışma başlatıldı" diye konuştu.

Yeni Teşvik Yasası'ndan yararlanmak isteyen işadamlarının 2013 yılı sonuna kadar başlatmış oldukları yatırımın en az yüzde 10'unu tamamlaması gerektiğini ifade eden Korkutata, şunları kaydetti:

"İşadamları, yatırımının yüzde 10'unu tamamladığı takdirde KDV istisna hakkı, vergi muafiyeti, organize sanayi bölgesindeki yerlerde 12 yıl boyunca sigorta işçi ve işveren hissesinden faydalanmak, 2,5 milyona yakın faizsiz kredi desteği, bedelsiz arsa tahsisi gibi avantajların tamamından faydalanabiliyorken, yüzde 10'luk yatırımı gerçekleştiremeyen müteşebbislerimiz bunun tamamından faydalanamıyor. Şu anda 15-20 gündür Türkiye'de gündemi meşgul eden problemler var. Bu nedenle Yeni Teşvik Yasası diğer gündemlerin gölgesinde kalmasın. Yeni Teşvik Yasasından yararlanmak için sürenin uzatılmasını istiyoruz."

Ülkedeki son gelişmeler

Ülkede yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Korkutata, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye bir hukuk devletidir, bunun en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz. Türkiye'de bugün her alanda yetişmiş, donanımlı, basiretli dürüst binlerce insanımız var. Bunun geçici olduğunu düşünüyorum. Ülke üzerindeki kaos bitecek. Farklı kesimlerden insanların bulunduğu bir camia içerisinde, bütün gayretini millet, memleket ve insanlığın geleceğine adamış bir camiayı öyle farklı lanse etmenin vicdanlara sığmayacağını herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dünyanın neresine gitmişse oraya hoşgörüyü, huzuru, tebessümü götürmüş, insanlara kucak açmış ve her alanda başarılı olmuşlardır. Bunlara çete yakıştırmasını iyi niyetle bağdaştırmıyorum. Bunu halkımızda böyle takdir ediyor diye düşünüyorum."

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER