ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 12:26

Yeni Kerbelalar yaşanmaması için...


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yeni Kerbela’ların yaşanmaması için dünyadaki bütün Müslümanların ortak bir dil, ortak bir kültür ve ortak bir düşünce geliştirmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere Trabzon’a gelen Başkan Görmez, Vali Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti. Prof. Dr. Görmez, burada yaptığı konuşmada, dünyanın çok hızlı değiştiğini belirterek, “İnsanlar, nesiller, diller değişir. Onun için bizim sürekli kendimizi yenilememiz gerekiyor. Diyanet görevlilerinin de daima hizmetlerimiz gözden geçirerek, kendi dilini, üslubunu, söylemini, hizmetlerini geliştirmesi çok önem arz ediyor. Bunun için de bizzat yerinde arkadaşlarla görüşmeler yaparak, onlarla müzakerelerde bulunarak bunu yapacağız, yapıyoruz da.” dedi.

İslam dünyasının bugünlerde Muharrem ayını idrak ettiğine işaret eden Görmez, “Muharrem ayı, aşura, Kerbela denince mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün mü’minleri, bütün Müslümanların ortak hüznünü, ortak kederlerini hatırladıkları bir aydır. Ben sadece bütün dünyadaki Müslümanları yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün maalesef bütün İslam dünyasında çağdaş Kerbelalar yaşanıyor. Nice insanlar boş ve yok yere hayatlarını kaybediyorlar. Onun için bütün Müslümanları mezhebi, meşrebi, dili, kültürü, düşüncesi ne olursa olsun bir araya gelerek bir daha Kerbelaların yaşanmaması için neler yapılması gerekiyor, ortak bir kültür, ortak bir düşünce, bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

SABAH NAMAZINI AYASOFYA’DA KILDI

Başkan Görmez, daha sonra Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Gümrükçüoğlu’nun, Görmez’in sabah namazını bir süre önce cami olarak yeniden ibadete açılan tarihi Ayasofya’da kılmasından ve Trabzon’u ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bunun üzerine Ayasofya ile ilgili düşünceleri sorulan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “2 saf cemaat vardı. Çok güzel bir sabah namazı oldu bizim için. Ben de doğrusu yerinde görmek ve arkadaşlardan son durumu hakkında bilgi almak için uğradım. Zannediyorum henüz restorasyon devam ediyor ama namaz mekanında herhangi bir sorun yoktu.” cevabını verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER