ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:51

Yeni düzenlemeler iş adamlarını üzdü

Yeni düzenlemeler iş adamlarını üzdü


Hitit Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (HİTİTSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Benli, sanayicilerin yaşadığı sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Çek Yasası'nın getirdiği düzenlemelerin, bu değişim aracının kullanıldığı piyasalarda bazı sıkıntılara neden olduğunu belirten Benli, çekin, aslında dünyada nakit gibi kullanılan bir araç olduğunu, ancak Türkiye'de ''nakit gibi kullanılan 'vadeli' bir araç'' şeklinde kabul edildiğini dile getirdi. Eskiden karşılıksız çıkan çeklerin sonunun hapis cezasına kadar uzandığını dile getiren Ahmet Benli, ‘’Yeni çek yasasının çeki güvenilir bir ödeme aracı haline getiren bir düzenleme değildir.'' dedi.

    Yeni düzenlemeyle, çekteki yükün bankalar yerine halka yüklendiğini ve esnafın zor durumda olduğunu belirten Benli, şöyle devam etti: ''Karşılıksız çek sayısı her geçen gün artmaktadır. Hükümetin bu konuda biran önce caydırıcı önlemler alması gerekiyor. Esnaf alacağı ile ilgili tam güvence altında değil çek ile yapılan alışverişlerde sanayiciyi koruyan hiçbir kanun yok buda birçok sanayicinin mağdur etmekte mesela devletin sanayiciden alacağı olsa hemen hesaplarına el koyuyor veya aracını bağlıyor v.b. ancak sanayicinin çeki karşılıksız çıkınca onu koruyan hiçbir kanun yok bu da birçok sanayiciyi iflas noktasına kadar götürmektedir. Nakit paradan sonra, iş hayatının en önemli ticari aracı çek ile ilgili yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Neredeyse nakit para kadar önemli bir araç olan çek ile ilgili caydırıcı önlemler alınmaması piyasaları sekteye uğratır, ekonomik ve sosyal iş ahlakını sarsar, piyasadaki nakit akışını daha da azaltır. ‘’dedi.

    ELEKTRİK MÜHENDİSİ BULUNDURMA ZORUNLULUĞU SANAYİCİLERE YÜK GETİRDİ

    HİTİTSİAD Başkanı Benli yeni çıkan bir yasa ile elektrik mühendisi bulundurma şartı koşulmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek ‘"Anonim şirketlerde sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu ve fabrikalarda elektrikle ilgili işlerde elektrik mühendisi bulunan bir firma ile sözleşme yapılması zorunluluğu, zaten fabrikaların elektrik sorunlarıyla ilgilenen firmalar varken birde elektrik mühendisiyle sözleşme yapılması istenmesi sanayicilere büyük bir yük getirmektedir.’’ ifadelerine yer verdi.

    Hükümetin son olarak çıkardığı ‘İş güvenliği ve Çevre ile ilgili yasaların hiçbir alt yapı hazırlanmadan çıkarılmış olmasının ve bunun hemen uygulamaya konulmak istenmesinin şirketlere büyük külfet olduğunu kaydeden Benli, "Yem fabrikalarında şuanda sorumlu yönetici olarak sadece Veteriner Hekim veya Ziraat Mühendisliği (Zooteknist bölümü mezunları) çalışabilmektedir. Bu meslekte çalışanların çoğu devlete atandığı içinde yem fabrikaları sorumlu yönetici bulmakta sıkıntı yaşamaktadırlar. Ayrıca şuan yem sektöründe çalışan Ziraat Mühendisleri branşlarından dolayı işlerinden olmaktadır. Bu sorunla ilgili sorumlu yönetici kapsamının genişletilerek problemlerin çözülmesi gerekir. ''

    HAM MADDE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YEM FİYATLARININ DA YÜKSELMESİNE SEBEP OLDU

    Dünyadaki ham madde fiyatlarının yükselmesinin yem fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu da dile getiren Ahmet Benli, "İklimden kaynaklanan problemlerden de ülkemizde saman sıkıntısı meydana geldi. Bu sıkıntılarda et fiyatlarındaki maliyetin yükselmesine sebep oldu. İç piyasada et kesim fiyatları maliyetin altında olduğu için üreticiler yaptıkları işlerden para kazanamamaktadırlar. '' dedi.

    Beyaz et ve yumurta sektörün de aynı kaderi paylaştığını söyleyen Benli, eğer yakın zamanda çözümler olmazsa iflasların meydana geleceğini belirtti. Bu sorunların akabinde Türkiye’de işsizliğin artmasına ve üretimin düşeceğinin bir işareti olduğunu aktardı. Hayvancılık ve yem sektörünün hükümetten acil ve köklü çözümler beklediğini söyleyen Benli, "2012 yılında dünyada ekonomik krizlerin yaşandığı bu krizlerden ülkemizin 2013 yılında etkilenmeden kolay bir şekilde çıkacağına inancımız tamdır. Bu doğrultuda devletimiz 2012 yılında uyguladığı teşviklerin (Hibe-Sigorta-Faizsiz Kredi v.b) 2013 yılında da devam ederse ekonomideki problemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde çözülebileceği aşikardır.'' diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER