ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 11:12

Yeni deniz süpürgesi geliyor

Yeni deniz süpürgesi geliyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Körfezi’ni temizleme çalışmalarında kullanacağı yeni deniz süpürgesi denize indirildi. İstanbul Tuzla Tersanesi’ndeki yapım süreci, belediye yetkililerinin tersaneye her ay ziyaretleriyle denetim altında ve titizlikle devam etti. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ile Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Yıldız Yılmaz’ın gözetiminde Tuzla’da denize indirilen yeni deniz süpürgesinin, ağustos ayında İzmir’e gelerek körfezi süpürmeye başlayacağı bildirildi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Körfez Denetim Ekibi, deniz yüzeyinde çeşitli sebeplerle biriken katı, sıvı, yağ ve petrol türü atıkları, halen kiralık deniz süpürgesi ve belediyeye ait 8,5 metrelik Çevre-1 gemisiyle düzenli olarak temizliyor. Yüzeydeki kirliliğe 25 kişilik kara ekibiyle müdahale eden ve dereler yoluyla kirlenen körfezi temiz tutmak için büyük çaba harcayan belediye, yeni gemiyle birlikte su yüzeyindeki çöpleri daha etkili bir şekilde toplayacak.

Yeni deniz süpürgesinin adı, "Mavi Körfez-2" olarak belirlendi. Boyu 12 ve eni 4,5 metre, çelik konstrüksiyon çifti gövdeli (katamaran) olarak inşa edilen süpürgenin yüksüz su derinliği en fazla 60 cm., tam yüklü olarak 95 cm. olacak. Katı atık depolama kapasitesi, bir seferde ağırlık olarak 5 bin kg., hacim olarak ise 19 metreküp şeklinde tasarlandı. Dört pervaneyle yüksek manevra yeteneğine sahip olacak süpürge, yüzer çöpleri konveyor bant sistemiyle toplayacak ve çöp kamyonlarına transfer edecek.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin karadan ve denizden yaptığı çalışmalarla İzmir Körfezi'nden toplanan çöp miktarında, son 10 yılda ciddi bir artış gözleniyor. 2002 yılında 112 ton, 2003'te 190 ton çöp toplandığını hatırlatan yetkililer, 2006'da bu rakamın 515 tona çıktığını, 2009'da 724 ton, 2010'da 646 ton, 2011'de 768 ton çöp toplandığını açıkladı. 2012 yılında körfez yüzeyinden bin 600 tona yakın çöp toplayan belediye, 2013'üün ilk altı ayında ise 950 ton çöp çıkardı. Yetkililer, denize ve derelere atılan çöplerin körfez temizliğini devamlı kılma yönündeki çalışmaları zorlaştırdığını hatırlatarak, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER