ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 12:53

"Yeni basın kartı oylaması" sonuçlandı


Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yeni basın kartlarının seçilmesi amacıyla yapılan oylama tamamlandı.
    
Genel Müdürlüğün internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 8-23 Nisan 2013 tarihlerinde internet sitesi üzerinden sunulan üç örnek karttan en fazla oyu alan 3 numaralı kart, tasarımı üzerinde değişiklikler yapılması şartıyla birinci seçildi.
     Yeni kartın, gazetecilik meslek örgütleri ve oylamaya katılan gazetecilerin yorum, eleştiri ve önerileri doğrultusunda revize edildiği belirtilen açıklamada, yeni basın kartlarının önümüzdeki haftadan itibaren basılarak, kart sahibi gazetecilerin adreslerine ulaştırılacağı bildirildi.
     Basın kartları tarihinde ilk kez gazetecilerin görüş ve beğenisine sunulan ve 16 gün süren oylamaya medya çalışanlarının eleştiri, yorum ve önerilerde bulunarak büyük ilgi gösterdiği ifade edilen açıklamada, "Gelen oylar neticesinde yüzde 78 oy oranıyla 3 numaralı basın kartı tasarımı üzerinde değişiklikler yapılması şartıyla birinci seçildi. Genel Müdürlüğümüz tarafından, talepleriniz doğrultusunda, gerekli revizyon yapılarak yeni basın kartına son şekli verildi" ifadeleri kullanıldı.
    
     -Yeni basın kartı-
    
     Açıklamada, daha kullanışlı olması ve taşıma kolaylığı sağlaması açısından, yeni basın kartının ölçülerinin dünya standartlarına uygun hale getirildiğine dikkat çekildi.
     Basın kartlarının kullanımında sahteciliğin önüne geçebilmek amacıyla da yeni basın kartı tasarımına 3 boyutlu hologram eklendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Yeni basın kartlarını, çağa ve teknolojiye uyumlu hale getirmek amacıyla çip eklendi. Basın kartlarının değişen teknolojiye uyumlu olarak ilerleyen zamanlarda daha fonksiyonel bir kullanıma sahip olması amacıyla böyle bir uygulamaya geçildi. Basın kartlarına daha önce manuel olarak eklenen fotoğrafların dijital olarak eklenmesiyle basın kartları daha modern bir görüntüye kavuşturuldu.'"
     Basın çalışanlarının yurt dışında yaşadığı sıkıntıları gidermek amacıyla da yeni basın kartı tasarımında bazı düzenlemeler yapıldığına işaret edilen açıklamada, "Gelen öneriler doğrultusunda 'Başbakanlık' ibaresi daha görünür hale getirilirken, diğer taraftan örnek kartta büyük bir şekilde yer alan 'BYEGM' ibaresi de küçültüldü" denildi.
     Açıklamada, basın trafik kartında da bazı değişiklikler gerçekleştirildiği ifade edilerek, basın mensuplarının yoğun talepleri doğrultusunda, bir yıldır kullanımda olan basın trafik kartlarının ön yüzünde bulunan fotoğraf ve kimlik bilgilerinin kaldırıldığı ve bu bilgilerin sadece arka yüze ekleneceği kaydedildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER