ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 17:43

'Yeni Anayasa nasıl olmalı' paneline yoğun ilgi

Yeni Anayasa nasıl olmalı paneline yoğun ilgi


Samsun’da faaliyet gösteren Feza Mezunları ve İş Adamları Derneği (FEZADER), Türkiye’nin önemli gündemlerinden olan Anayasa ile ilgili 'Yeni Anayasa Nasıl Olmalı' adlı panel düzenledi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Erdal Abdülhakimoğulları ve Av. Yusuf Zotluoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı panel, FEZADER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Emir’in moderatörlüğünde 2 saat sürdü.

    Türkiye’de yeni ve sivil bir anayasa oluşturulurken, vatandaşların anayasa hakkında öncelikle yapılanlardan haberdar olmaları gerektiğini söyleyen Murat Emir, dernek olarak vatandaşların bu konuya ilgi duymalarını sağlamak, oluşacak anayasanın çoğulcu katılımla benimseme sürecinin hızlanmasına katkı vermek amacıyla paneli tertip ettiklerini belirtti.

    Türkiye’deki anayasal yapının dünü, bugünü ve yarınının anlatıldığı panelde anayasanın önemi, toplum için ne ifade ettiği, günümüz anayasal sıkıntılar ve çözüm yollarından bahsedildi. Uzlaşılamayan 3 temel konunun kimlik, vesayet ve din vicdan hürriyeti olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erdal Abdülhakimoğulları, yeni anayasanın insani değerleri esas alan, özgürlükçü, adaleti ve eşitliği tesis ederek toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir yapıda olması gerektiğini söyledi.

    1982 Anayasası'nın topluma mal olamadığını ve milletin tanımladığı değil, milleti tanımlayan bir anayasa olduğunu ifade eden Av. Yusuf Zotluoğlu ise bir anayasanın nasıl olmaması gerektiğini 1982 anayasasından örneklerle açıkladı.

    Güncel anayasal konuların da görüşüldüğü panel, konuşmacılara plaket takdimi ile sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER