ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 16:38

Yemen'in Dostları Grubu Toplantısı sona erdi


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Yemen'deki geçiş sürecini bozmak isteyen her girişimin, Birleşmiş Milletler'in ciddi tepkisiyle karşılaşacağını söyledi.
    
İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Yemen'in Dostları Grubu toplantısı sona erdi.
    
İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın binası Lancaster House'da yarım gün süren toplantının ardından, İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, Yemen Dışişleri Bakanı Ebu Bekir el-Kurabi ve Suudi Arabistan'ın Dış İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nizar Madani ortak basın toplantısı düzenledi.
    
Yemen'in tüm dünya, dolayısıyla İngiltere için önemli olduğunu söyleyen William Hague, Yemen'deki istikrarsızlığın bölgesini olumsuz etkilediğini kaydetti. "Yemen barışçıl bir geçiş sürecini ve 2014 yapılacak seçime giden süreci yarıladı" diyen Hague, Yemen'in son birkaç yıldır kaydettiği ilerlemenin dikkate değer olduğunu ifade etti.
    
"Seçimlerle ilgili yol haritası sunuldu"
    
     Yemen'deki Ulusal Diyalog Konferansı'nın 18 Mart'ta düzenleneceğini söyleyen Hague, Birleşik Krallık'ın bu diyalog sürecini desteklemek için 4,4 milyon sterlin vereceğini kaydetti. Hague, Yemen hükümetinin bugün gelecek yıl Şubat ayında yapılacak seçimlerle ilgili yol haritasını sunduğunu belirterek, Yemen'deki seçim sürecinin sorunsuz geçmesi için ülkesinin 7 milyon sterlin yardımda bulunacağını söyledi.
     Yemen'in Dostları Grubu'ndaki ülkelerin sağladığı maddi yardımların, Yemen'deki projeler için harcanmasının önemini vurgulayan Hague, "İlerleme elbette kaydedildi, ancak önümüzdeki yolda zorluklar var" dedi. İngiliz Bakan, Yemen'de özellikle aşırıcıların neden olduğu güvenlik tehdidine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Yemen'deki barışçıl süreci olumsuz etkilemek isteyenlere, uluslararası toplumun açık bir uyarısı var. Seçimlere karışmak ya da ulusal diyaloğu önemsememek gibi Yemen'deki süreci bozmak için yapılan her girişim, BM'nin ciddi tepkisi ve tedbirleriyle karşılaşacaktır."
    
     -"İran uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeli"-
    
     Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hague, "Yemen'deki geçiş süreci Suriye'ye uygulanabilir mi-" sorusuna, "Suriye'de barışçıl bir geçiş süreci olmasını umuyoruz. Ancak ülkeleri karşılaştırarak, bir geçiş sürecini diğerine benzetmek doğru değil" yanıtını verdi.
     Suriye'de son iki yıldır müzakere süreci yerine, daha fazla insanın öldürülmeye devam edildiğini söyleyen Hague, bu nedenle dün Suriyeli muhaliflere ek yardım açıkladığını anımsattı.
     "İran'ın Yemen'de bazı gruplara silah sağlamasına" ilişkin bir soruya karşılık da Hague, bu konuya ilişkin BM soruşturmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Bu tür durumların, tüm bölgenin güvenliğine zarar verdiğini ifade eden Hague, "İran'ı uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz. BM'nin İran yaptırımları komitesini de bu konuya ilişkin soruşturmasını sürdürmeye çağırıyoruz" dedi.
     Suudi Arabistan'ın Dış İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nizar Madani de Yemen'deki olumlu gelişmelerden duydukları memnuniyeti ifade ederek, "Yemen doğru yolda. Bu yıl Yemen ekonomisi yüzde 4 büyüdü" dedi.
     Yemen Dışişleri Bakanı Ebu Bekir el-Kurabi de Yemen'in "önemli ve tehlikeli bir yol ayrımında olduğunu" belirterek, ülkesinin halen siyasi, sosyal ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.
     İngiltere ile birlikte eş başkanlığını Yemen ve Suudi Arabistan'ın yaptığı, 5'incisi düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra 35'ten fazla ülkeden bakan ve üst düzey yetkili katıldı.
     Yemen'in Dostları Grubu'nun bir sonraki toplantısının bu yıl New York'ta yapılması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER