ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 16:09

Yemen'de gösteriler


Yemen'in başkenti Sana'da, 3 yıl önce başlayan devrim gösterileri sırasında tutuklanan gençlerin serbest bırakılması ve ülkedeki sorunların "ivedilikle çözümünün sağlanması" amacıyla protesto gösterisi düzenlendi.
''Devrimi taşıma ve devrimcilere özgürlük Cuması" adı altında organize edilen gösterilere çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık bir grup katıldı. Cuma hutbesi için kurulan platformda hükümete, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye ve ülkedeki diğer etnik, siyasi guruplara mesajlar yollandı.
- Devrim gençliğinin dönüşü
Gösterilerde ''devrim gençliği''nin yeniden meydanlara döndüğü ve ülkedeki sorunların çözümüne kadar gösterilerin devam edeceği ilan edildi. Protestocular 11 Şubat'ta 3'üncü yıl dönümünü kutladıkları ''Yemen devriminin'' tamamlanana kadar takipçisi olacaklarını bildirdi.
Atılan sloganlarda ''cumhuriyet'' talebi dikkati çekerken, imamet ve kabile eksenli ''aile saltanatına'' karşı söylemler yer aldı. Yemen'in temel sorunlarından olan güneydeki ayrılıkçı hareketler ve kuzeydeki Husi (Şii) eksenli yeni devletler kurma girişimlerine atıfta bulunan protestocular, siyasi iradeden federal sistemi güçlendirme ve güvenliği tesis etme taleplerinde bulundular.
Özellikle yasa dışı silahlı gurupların ve ülkenin belli bölgelerinde faaliyet gösteren el-Kaide örgütünün bitirilmesi için federal bölgelerin güçlendirilmesi gerektiğini belirten protestocular, kabilelere de çağrıda bulunarak ''devlet otoritesini'' kabul etme mesajları verdi.
- Cumhurbaşkanı'ndan mesaj
Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Hadi, ülkesinin kriz ve sıkıntı girdabından çıktığını söyledi.
Yemen resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, başkent Sana'da işadamları ve ekonomistlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Hadi, ülkesini parlak bir geleceğin beklediğini, ulusal diyalog görüşmeleri sırasında karşı karşıya kaldıkları savaş tehlikesi ve endişelerinin sona erdiğini belirtti.
Ulusal Diyalog Konferansı (UDK) sonuçlarının "tüm hedefleri gerçekleştirdiğini" ifade eden Hadi, Yemen halkının, UDK toplantılarının başarısıyla bir mucize gerçekleştirdiğini kaydetti.
Hadi ayrıca federal sistemin, güvenlik, istikrar ve birlik için faydalı olacağına dikkati çekti.
Yemen devriminin ardından başlayan 2 yıllık geçiş sürecinin en önemli ayağını oluşturan UDK toplantılarının önde gelen kararlarından biri olan federal sisteme geçiş, Yemenliler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı.
Ülkenin federal sisteme geçişi konusunda Cumhurbaşkanı Hadi başkanlığında UDK ile siyasi parti temsilcilerinden oluşan 22 üyeli bir kurul oluşturulmuştu. Kurul, 2 Şubat'ta ülkenin 6 federal bölgeye ayrılmasına karar vermişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER