ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 14:20

Yemek zammı protestosunda olay çıktı


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde bir grup öğrencinin yemek zammını gerekçe gösterek gerçekleştirdiği protesto eyleminde olay çıktı. Protesto eyleminde rektörlük önünden yemekhane önüne yürümek isteyen eylemci öğrencilerin hazırladıkları tostların dağıtılmasına özel güvenlikçiler izin vermedi. Çıkan olaylarda, 7 özel güvenlik görevlisi ile 2 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralananlar hastanede tedavi edilirken, 5 öğrenci ise gözaltına alındı.

Osmangazi Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci, rektörlüğün yemek zamlarını protesto etmek için yemekhane önünde toplandı. Yaklaşık 30 civarında olduğu belirlenen eylemci öğrencilerin hazırladıkları 600 tost ve meyve suyunun yemekhane önünde dağıtılmasına özel güvenlik görevlileri izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler, rektörlük binası önüne giderek bir süre burada oturma eylemi yaptı. Eylemci grup daha sonra rektörlük binası önünden ayrılarak tekrar yemekhane önüne doğru yürümek, hazırladıkları tost ve meyve sularını diğer öğrencilere dağıtmak istedi. Ancak özel güvenlik görevlileri eylemci öğrencilerin bu yürüyüşü yapmalarına izin vermedi.

Bunun üzerine özel güvenlik görevlileri ile eylemci öğrenciler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede büyüyerek arbedeye dönüştü. Arbedede 7 özel güvenlik görevlisi ile 2 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı. Aralarında eylemi organize ettiği ileri sürülen öğrencinin de yer aldığı 5 kişi gözaltına alındı. Yaralı güvenlikçi ve öğrenciler, hastanede tedavi edildi.

Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğü, kampüs içerisinde geniş güvenlik önlemi aldı. Rektörlük, olaylarla ilgili inceleme başlattı. Yetkililer, yemek zammı ile yemeklerin kötü olduğunu gerekçe gösterilerek yapılan eylemin bir provokasyon olduğunu belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, eylemi yapan öğrenci grubunun terör örgütü DHKP-C ile bağlantılı olabileceğini öne sürerek, bilgilerin bu yönde olduğunu kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER