ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:43

Yem arayan kuşlar, renkli görüntüler oluşturuyor

Yem arayan kuşlar, renkli görüntüler oluşturuyor


 Batman’da kırsal alanda yağan yoğun kar sonrası yiyecek ve barınacak alan bulmayan birçok kuş türü Batman Çayı kenarında bulunan sazlıklara akın etti. Toplanan kuşlar, renkli görüntüler oluşturuyor.

Daha çok gümüş martı ve kuzgunlardan oluşan kuş türlerinin korunması için rutin kontrollerini aralıksız sürdüren Orman Su İşleri Batman İl Müdürlüğü görevlileri, karlı bölgelerde de yemleme çalışması yapıyor. Uygun bir barınma merkezi olan Batman Çayı kenarındaki sazlıklarda mevsim aralarında farklı kuş türlerini görmenin mümkün olduğunu belirten Orman Mühendisi Eyüp Yıldırım, "Bu türler yaz göçmeni veya kış göçmeni türler değil. Yılın 12 ayı buralarda yaşarlar. Şimdi havalarda soğuk olduğu için özellikle bu alçak rakımlı nehir kenarlarına iniyorlar. Özellikle burada suyun debisi yavaş olduğu için avlanabilme imkanları oluyor. Çay kenarındaki sazlıklarda tünüyorlar. Onlar için çok ideal uygun bir alandır. Burada yaşayan türümüz de Gümüş Sırtlı Martı olarak tabir ettiğimiz martı türüdür. Dolayısıyla burada barınak imkanı da sağladığı için hayvan kışın buradan göç etmiyor." dedi.

Bugün kırmızı listede yer alan Kız kuşu diye tabir edilen türlerin de Batman çayı kenarında yaşadığını belirten Yıldırım, Dünyada nesli tehlike altında bu türü korumak için de çalışma başlattıklarını söyledi.

MAHMUZLU KIZKUŞU VE BÜYÜK KIZKUŞUNUN MEKANI

Türkiye'de kuş gözlemcileriyle ornitocuların (kuş fotoğrafçıları) uzun uğraşlara rağmen daha önce Kars, Ankara ve Gaziantep'te sadece bir kaç kez görüntülenerek kayıt altına alınan mahmuzlu kızkuşu ve büyük kızkuşunun, Batman Çayı kenarında yaşadığını belirten Yıldırım, bu kuşu koruma için çalışma başlattıklarını söyledi.

Büyük kızkuşunun sadece Güneydoğu Anadolu’da yaşadığı ve Dünyada nesli tehlike altında olan bir tür olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Yurt dışından buralara sık turist çeken bir kuş, bu türü görmek için yurt dışından pek çok ziyaretçi geliyor. Bu nedenle bölgemiz için çok büyük önem arz ediyor. Bunu koruma altına almakta biz orman su işleri müdürlüğü ekiplerine kalıyor. Bu konuda elimizden geldiğince vatandaşı bilinçlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

Müdürlük olarak bu kuşu pilot tür olarak seçtiklerini bu konuda yaptıkları ve yapacakları çalışmaları bakanlığa ilettiklerini söyleyen Yıldırım, "Bu kuşların korunabilmesi çok zordur. Çünkü bu alanda tarım yapılıyor. Özellikle rutin av koruma kontrollerimiz oluyor. Burada tarım yapan ve avlanan vatandaşları bilgilendirmek lazım. Onların bu kuş türlerini koruma altına almasını sağlamak gerekiyor. Av yasağına uyulması halinde kuş türleri koruma altına alınabilir. Böylece hem ekonomik anlamda bir katkı sağlarken, çevre faktörünü de ön plana çıkarmış olacağız." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER