ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 13:38

Yeğenlerini kaybetti, "gönüllü akil" oldu


Yeğenlerinden biri şehit olan diğeri ise terör örgütü PKK'nın dağ kadrosundayken öldürülen İzmirli iş adamı, çözüm sürecine destek veriyor.
     Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 13 ilin İzmir'de bulunan hemşehri derneklerini çatısı altında toplayan Anadolu Birliği Derneği'nin başkanı Koç Ali Al, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü sivil toplum örgütü temsilcilerinin desteğiyle 2003 yılında kurulduklarını anlattı.
     Çözüm süreciyle birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye mektup gönderdiklerini ve terör sorununun ancak siyasi iradeyle çözülebileceğini belirttiklerini ifade eden Al, "TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin analar ağlamasın, kardeş kanı dursun diye destek vermesini istedik" dedi.
     Hafta sonunda Akil İnsanlar Ege Bölgesi Heyeti'ni ağırladıklarını ve olumlu intiba edindiklerini vurgulayan Al, şöyle konuştu:
     "Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden göçle gelmiş kişiler olarak akil insanlarla düşündüklerimiz örtüştü. Akil insanlar İzmir'den büyük bir memnuniyetle ayrıldı. Devlet babadır. Evlatlar arasında ayrım yapmaz. Biz vücudun eliyiz, ayağıyız, gövdesiyiz. Çözüm sürecini herkes desteklemeli. Türkiye'de barış olursa çok büyük bir kalkınma hamlesi olur. Milyarlarca dolar para boş dağlara gitmiş, sorun çözülmemiş. Sorun çözülürse o para artık enerjiye, üretime gidecek. Bu kardeşlik sorunudur, bölünme sorunu değil. Ben inanıyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti devleti Kürtlerle barışı sağladığı zaman Orta Doğu'da, Balkanlar'da ve Avrasya'da büyük güç olur. Bizler artık barış olsun istiyoruz. Bu konuda çok heyecanlıyım. Analar ağlamasın, şehit cenazeleri gelmesin istiyorum.
     Melahat ve Aynur Al isimli iki kız kardeşim de çocuklarını kaybetti. Birinin çocuğu şehit oldu, diğeri PKK'lıydı dağda öldürüldü. Oğlu şehit olan kardeşim 20 yıldır sokağa çıkmıyor. Başındaki siyah bandı hiç çıkarmadı. Bizim içimiz kan ağlıyor. İkisi de hakkını helal ediyor. Yüreği yanan analar söylüyor bunu. Halk barışa susamış."
    
     -"Sosyal demokrat, sosyalist bir adamım"-
    
     Kendisini "sosyal demokrat, sosyalist bir adam" olarak tanıtan Al, sol kesimin bu sürece tepkili olmasına anlam veremediğini söyledi.
     Türk ve Kürtlerin etle tırnak gibi olduğunu, çözüm sürecine engel olmak isteyen güçlere mani olup bunların da ikna edilmesi gerektiğini dile getiren Al, şöyle devam etti:
     "Artık beyaz bir sayfa açalım. Bu işi artık kendimize görev bildik. İzmir Ticaret Odası'nda 30-40 yıldır meclis üyeliği yapıyorum ve iş adamıyım. Biz de İzmir'in akil insanlarıyız. İzmir'de her gün akil adamlar varmış gibi süreci anlatacağız, destek isteyeceğiz. Dün İzmir Hakkarililer Derneği'nin bir yemeğine katıldım. Yaklaşık bin kişi vardı ve Kürtçe bu sürece destek verilmesi çağrısında bulundum. Bu işin ülkemize getireceği yararları iş dünyasında da anlatıyorum. Anadolu Birliği Derneği olarak bu taşın altına elimizi değil, gövdemizi koyuyoruz. Bu işin çok önemli karlar getireceğine inanıyorum. Bu siyasi bir şey gibi düşünülmesin.
     Birlik olarak binlerce kişiye hitap ediyoruz. 'Sürece destek olmayana seçimde oy yok' kampanyası başlatabiliriz. Bu sürece bir parti ulusalcılık, ırkçılık boyutunda bakarsa şüphe duyarım. Bu iş benim çocuklarımın geleceği. Kimse korkmasın, korkulacak bir şey yok. Binlerce insanı etkileyecek güç ve etki alanımız var. Bizim tabanımızdaki insanlar 'Kardeş kanı dursun, analar ağlamasın' diyorlar. Onlardan aldığımız güç ve destekle konuşuyoruz."
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER