ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 12:16

YBP üyeleri Başbakan ile görüştü

YBP üyeleri Başbakan ile görüştü

Yargıda Birlik Platformu üyesi Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, hakim ve savcıların talepleri ve mesleki sorunlarını Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ilettiklerini söyledi.


Yargıda Birlik Platformu üyesi Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden, hakim ve savcıların talepleri ve mesleki sorunlarını Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ilettiklerini söyledi.

Özden, Başbakan Davutoğlu'nun, Başbakanlık Merkez Bina'daki kabulünün ardından platform üyeleri adına açıklama yaptı.

Görüşmenin olumlu geçtiğini ifade eden Özden, Başbakan Davutoğlu'nun yargıyı birinci planda değerlendirdiğini gördüklerini söyledi.

Platform olarak bölge toplantıları yaptıklarını, hakim ve savcılarla istişarelerde bulunduklarını anlatan Özden, bu görüşmelerde hakim ve savcıların taleplerini ve mesleğe ilişkin sorunları Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a aktardıklarını belirtti.

"Haksız soruşturmalar"

Hakim ve savcıların özlük hakları, haksız soruşturmalardan yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi konusunu dile getirdiklerini ifade eden Özden, Başbakan Davutoğlu'nun bu konularda gerekli talimatları verdiğini söyledi.

İdari yargıda hukukçu olmayan hakim ve savcıların mesleğini icra ederken kontenjanlara dokunulmadan hukuk fakültesine sınavsız girebilmelerini istediklerini de belirten Özden, bu konuda da gerekli girişimlerin yapılacağını kaydetti

Adli tatil dönemi içerisinde kısa dönem askerliklerini yaparak, kalan süreyi meslekte tamamlamaları konusuna da Başbakan Davutoğlu'nun olumlu baktığını ifade eden Özden, "Bundan sonra da arkadaşlarımıza verdiğimiz sözleri Yargıda Birlik Platformu olarak yetkili mercilere ileteceğiz. Takipçisi olacağız. Verdiğimiz sözler o toplantılarda kalmadı. Sonuna kadar takipçisiyiz. Sanırım olumlu sonuçlar alacağız" dedi.

"Paralel yapılanma konusunda Sayın Başbakan ya da Sayın Bakan hassasiyetlerini iletti mi ya da siz ilettiniz mi?" sorusu üzerine Özden, "Evet, değerlendirme konusu yapıldı. Uzun süreli toplantımız oldu. Dediğim konuların hepsinde Sayın Başbakan, Bakanı çağırarak bizzat bizim huzurumuzda ilettiler, gerekli işlemleri başlatacaklarını söylediler" diye konuştu.

"Disiplin affının hangi dönemi kapsayacağı" yönündeki soru üzerine de Özden, bundan önceki bütün dönemi kapsayacağını kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER