ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 13:47

Yavuz Sultan Selim 40 bin aleviyi katletti mi?

Yavuz Sultan Selim 40 bin aleviyi katletti mi?

Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Yavuz Sultan Selim'in 40 bin aleviyi katlettiği iddiasına açıklık getirdi. İşte "İran'la biz hiç dost olmadık" diyen Bahadıroğlu'nun açıklaması...


YAZETE.COM - ÖZEL

İstanbul'a yapılacak olan üçüncü köprünün adının Yavuz Sultan Selim olması kimi çevreleri rahatsız etti. İddiaya göre Yavuz Sultan Selim döneminde 40 bin aleviyi katletti. İşte bu iddiaya en net cevap Tarihçi Yazar Yavuz Bahadıroğlu'ndan geldi.

İşte Bahadıroğlu'nun açıklaması:

"Yavuz Sultan Selim isminin özel bir anlamı olabilir. İlk Osmanlı halifesi. 8 yıla 80 yılı sığdırdı. 3 milyon kilometrekarelik bir fethi var. Anlamlı olanı İslam Dünyasını bir bayrak altında toplaması. Anadolu'yu güven altına alması açısından önemlidir.

Dönemsel olarak bütün padişahlara atılan iftiralardan o da nasibini almış. Babasını devirerek bir iç darbe yaparak padişah oluyor. En büyük özelliği vazgeçmemek. Vazgeçmekten vazgeçmiş bir insan.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

40 BİN ALEVİYİ KATLETTİ İRAN'IN İDDİASIDIR

Şöyle düşünelim; neden yapsın?

Biner biner kesilen, gömülen, onar bin şeklinde gömülen insan düşünün; onca yol ev yapıldı. Çıktı mı böyle bir toplu mezar? Böyle bir katliam olsa toprak kusar. Saklayamazsınız.

Bunun İran kaynaklı iddialar olduğunu öncelikle söylemek lazım. Bizim birinci dereceden kaynaklarda böyle bir bilgi yok.

BAHADIROĞLU: YAVUZ‘UN ALEVİ KATLİAMI UYGULADIĞI İDDİALARI KUYRUKLU YALAN

Yavuz Sultan Selim'in babasına darbe yapmasının nedeni Şah İsmail'in Anadolu'yu götürüyor olmasıdır. Anadolu'suz bir Türkiye'nin sadece Balkanlarda var olması mümkün değildir. Babasını defalarca ikaz etmiş ama bir türlü babasını ikna edememiş.

40 BİN RAKAMI PALAVRA

Padişah olunca Şah İsmail'i devirmiş ona yardım edenleri de cezalandırmıştır. Bunu da makul karşlamak lazım. Siz başka bir devlete casusluk yaparsanız cezalandırılırsınız. Ama 40 bin rakamı palavra.

İRAN'LA HİÇ DOST OLMADIK

İran'ın nükleer çalışmalarını yeri geldiğinde desteklemiş bir milletiz ama karşılığını Suriye'de aldık. Biz İran'la hiç dost olmadık. Düşman olalım anlamında değil. İran biz ne tarafa gitsek hep ters tarafa gitmiş."

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER