ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 13:24

Yavuz Köprüsü'nün temeline gömülen mektup

Yavuz Köprüsünün temeline gömülen mektup

Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek'in imzasını taşıyan bir mektup üçüncü köprünün temeline gömüldü. Tarihe düşülen notta neler yazıyordu? İşte o mektup...


İstanbul Boğazı’na yapılacağı yıllardır konuşulan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun temeli dün atıldı.

İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümünde köprünün ayaklarının birinin bulunduğu Garipçe’de yapılan törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda bakan ve milletvekili ile vatandaşlar katıldı. Cumhurbaşkanı Gül köprünün ismini ise şu sözlerle açıkladı:

“Birinci köprü Mustafa Kemal Atatürk’ün, ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet’in ismini taşıyor. Üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak. Hükümetimizin bütün üyelerine teşekkür ediyor, ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu işi üstlenmek her babayiğidin harcı değil. Çok ayrıcalıklı proje."

YAZETE .COM ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN İSMİNİ OKUYUCUYA SORDU. CEVAPLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuşmaların ardından sahneye temsili olarak hazırlanan butonlarla köprünün temeli atıldı. Köprünün temelinin atılması anısına Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek'in imzasını taşıyan bir mektup yazıldı.

Köprü ayağının yer alacağı çukura gelen Gül, Çiçek ve Erdoğan anı mektubunu temele bıraktıktan sonra çimento döküp mektubu temele gömdüler.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER