ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 12:06

Yavru aslan, annesine kavuşacağı günü bekliyor


Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda 4 günlükken annesinin reddettiği 9,5 aylık "Sherlock" adlı aslan, annesine kavuşacağı günü bekliyor.
Yavru aslanın bakıcısı İbrahim Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 69 gün boyunca hayvanat bahçesinin genel müdürü Yücel Yılmaz ve kendisi gibi veteriner eşi tarafından evde biberonla beslenen "Sherlock"un günde 4-5 kilogram et yediğini söyledi.
Fabrikanın bahçesinde bakılan baba aslan Duruk'un bakıcısına zarar vermeye başlayınca hayvanat bahçesine bırakıldığını belirten Uysal, Sherlock'un annesi Sinem'in ise hayvanat bahçesinde doğduğunu anlattı.
Anne aslanın hayvanat bahçesinde dünyaya getirdiği yavruların öldüğünü, sadece Sherlock'un hayatta kaldığını dile getiren Uysal, doğumdan 4 gün sonra sağ kalan yavrusunu da reddettiğini kaydetti.
Sherlock'un ev ortamında büyütüldüğünü, 69 günlükken hayvanat bahçesine getirildiğini aktaran Uysal, "Sherlock, ev ortamına alıştığı için yeni yerini yadırgadı. Evde koltukta uyuduğu için barınağına koltuk koyduk. Her gün yaklaşık bir saat oynuyoruz. Onun için oyun oynamak yemekten daha önemli" şeklinde konuştu.
"Daha önce günde 6 kilogram kemikli et tüketiyordu" diyen Uysal, "Şimdi gün aşırı vermeye başladık. İki günde 8-9 kilogram et yiyor. Artık yetişkin olmaya başladı. 1,5-2 yaşından sonra yeleleri çıkmaya başlayacak. 1-2 ay sonra annesinin yanına götüreceğiz. Annesi kabul ederse birlikte yaşayacaklar. Kabul etmezse ayrı barınacak kuracağız. Daha sonra yanına eş getireceğiz" ifadesini kullandı.
Uysal, yavru aslanın oyunu çok sevdiğini, sevimli hareketleriyle ziyaretçilerin, özellikle de çocukların ilgisini çektiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER