ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 11:59

Yatırımcıya yerli arama motoru geliyor


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'de ilk kez yerli mekansal veri arama motorunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yerli arama motoru, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün ürettiği mekansal verilere internet üzerinden erişimi sağlayacak.
Bu sayede yatırımcılar, bölgelerin imar ve çevre düzeni planına, ulaşım ağına, coğrafi özelliklerine, sit durumuna ve arazi yapısı bilgilerine anında ulaşarak yatırım yapacağı bölgeyi seçecek.
Ev ya da arsa alacaklar da bölgenin imar planı kapsamında kalıp kalmadığını, bölgenin sit alanı olup olmadığını tek tuşla öğrenebilecek.
Askeri yasak bölgeler hariç yıl sonuna kadar bakanlıklar, ürettikleri mekansal veriyi sisteme girecek. İmar planları, topografya, ulaşım ağı, çevre düzeni planlarının tek tuşla sorgulanacağı sitemde veriler grafiklerle de gösterilecek.
Veri arama, sorgulama, görüntüleme, indirme ve uyarma servislerini de içeren sisteme girişler ücretsiz olurken, görüntü indirimleri ise ücretlendirilecek.
Denetim ve işletimini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yapacağı sistem, ODTÜ Teknokent bünyesinde oluşturulan Türk mühendis ekibi tarafından geliştirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER