ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 17:16

Yatarken sobanızı söndürün


Soğuk ve yağışlı hava beraberinde karbonmonoksit zehirlenmelerini getirdi. Uzmanlar, özellikle sobalı evlerde oturan vatandaşları baca temizliği konusunda uyarıyor. Türkiye soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarından itibaren yurdun tamamında etkili olacak soğuk ve kar yağışlı havaya karşı vatandaşları uyardı. Özelilkle sobalı evlerde oturan vatandaşların biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Özdemir vatandaşların bacaları temizletmesi ve sobalarını söndürmeden uyumamaları konusunda uyarıda bulundu.

Kış aylarına bacaların mutlaka temizletilmesi gerektiğini belirten Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Özdemir daha çok kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınları gibi üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için baca temizliğinin mutlaka yaptırılması gerektiğini bildirdi.

İtfaiye Müdürü Özdemir, kış aylarıyla birlikte soba zehirlenmelerinden dolayı yaşamını yitiren insanlara dikkat çekerek, hiç kimsenin bu güne kadar evinde ya da yatağında soğuktan donarak ölmediğine, ancak ülke genelinde soba zehirlenmelerinden dolayı her kış onlarca vatandaşın yaşamını yitirdiğine işaret etti.

Özdemir bu sene Bolu’da 2013 yılında karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu 65 kişinin hastaneye kaldırıldığını 3 kişinin ise yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, üzücü bir durumla karşılaşmamak için "Yatarken sobanızı mutlaka söndürün. Yanan sobaya yeni kömür ilave etmeyin, sobalı odada uyuyorsanız mutlaka kapınızı açık bırakın. Karbon monoksit zehirlenmelerinden kaçınmanın yolu, yatmadan önce sobanın söndürülmesidir. Soba sönmeden yatılmamalı. Soba bacası her üç ayda bir düzenli şekilde temizlenmeli. Yanan sobaya yeni kömürün atılması yanma hızını yavaşlatır, bu sobanın iyi yanmasını önler. Bu nedenle aşırı duman oluşur ve duman karbonmonoksit oluşturur. Bu da zehirlenmelere neden olabilir. Soba çok sayıda borulu ve dirsekli olmamalı, boru ve dirsek birleşim yerleri hava sızdırmayacak bir şekilde olmalı. Sobalar mutlaka üstten yakılmalı, alt kapağı kapalı, üst kapağı açık tutulmalı." dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER