ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 13:15

Yatan hastalara hipertansiyon eğitimi

Yatan hastalara hipertansiyon eğitimi


Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde hastalara insan sağlığı için önem taşıyan hipertansiyonla ilgili bilgiler verildi.

        Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Emre Emre'nin yaptığı bilgilendirme eğitiminde, hipertansiyondan korunma önlemleri, nedenleri, tedavisi, neden olduğu başka hastalıklar, hastaların yaptığı hatalar ve ilaç kullanımı konusunda öğretici bilgiler hastalarla paylaşıldı. Uzm. Dr. Emre, hipertansiyonun, beyin başta olmak üzere, göz, kalp, böbrek ve damar hastalıklarına neden olacağı konusunda hasta ve hasta yakınlarını uyardı.

        Ayrıca eğitimlerde, hipertansiyon oluşumunu kolaylaştıran faktörler hakkında bilgiler veren Emre, "Kalıtım, aşırı tuz kullanma, yaş artışı (65 yaş üzeri), ırk (siyah ırk), cinsiyet (erkekler), stres, hava kirliliği, kolesterol yüksekliği, sigara, diyabet, şişmanlık önemli ve öne çıkan unsurlardır. hipertansiyonu önlemek için fazla kilolardan kaçının, tuzu kısıtlayın, fiziki aktiviteleri artırın, stresten uzak durun, hayvansal besinlerden kaçının, bitkisel besinleri daha fazla tüketin, vitamin ve minerali yeterli alın, alkol kullanmayın ya da en aza indirin, et suları, soslar, salamuralar gibi tuzlu ürünler yerine taze sebze ve meyveleri tercih edin." uyarısında bulundu.

        Emre şu bilgileri verdi: "Ne yaparsak tansiyonumuz ne kadar azalır? Kilo verilebilir. Hipertansiyonu olan hastalar günlük bin 500 mg'dan daha az tuz almalılar, Yaşı 51'den yukarı olanlar, diyabetikler ve kronik böbrek hastaları da aynı sınırlamadadır. Normal bireyler 2 bin 300 mg’dan fazla almamalı. Bitkisel yağlar mısırözü, ayçiçek, zeytinyağı tercih edin. Yağsız süt ürünlerini tüketin. yağsız et ürünlerini tüketin. Sosis, pasta gibi yağlı yiyecekleri yemeyin. Hipertansiyon hastaları şu hatalara düşmesinler: sarımsak, maydanoz gibi bitkilerin tansiyonu düşürüp tedavi ettiğine inanmak, hipertansiyon tedavisinin ömür boyu süreceğini bilmemek, komşuların ilacını kullanmak. Her sorunun kaynağı kullanılan ilaç değildir, kullandığınız ilacı iyi tanımalısınız, doktorunuza danışmadan ilaç değiştirmeyin, tansiyon ilacını ara ara kullanmak, tuz kısıtlanmasında sadece tuz ilave etmemenin yeterli olacağına inanmak."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER