ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 14:57

Yaşlılara, devletin şefkatli elini uzatıyorlar


Afyonkarahisar Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından uygulamaya konulan "Yaşlılara ve Evde Bakıma İhtiyaç Duyanlara Hizmet" projesiyle kentte tespit edilen 65 yaş ve 80 yaş üzeri yaşlıların temel ihtiyaçları karşılanıyor. Uzmanlar tarafından haftada bir kez ziyaret edilen yaşlıların, temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra sırtlarında yara oluşan felçli hastalara özel havalı yataklar hediye ediliyor.
SYDV İl Müdürü Süleyman Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun talimatlarıyla uygulamaya koydukları, "Yaşlılara ve Evde Bakıma İhtiyaç Duyanlara Hizmet" projesi için geçen yıl 65 yaş ve 80 yaş üzeri yaşlıları belirlediklerini ve evlerinde ziyaret ettiklerini söyledi.
Yaşlılardan ihtiyacı olanları belirlediklerini anlatan Arı, bakımsız, evinde sıkıntı yaşayan, aynı ve nakdi yardım ihtiyacı olan yaşlılara mütevelli heyetinin yardım ettiğini bildirdi.
Ağır özürü olan yaşlıların bir çok ihtiyacını tek başlarına karşılayamadığını ifade eden Arı, "Ağır özürlü olanların içerisinde sosyal hizmetler tarafından 700 lira evde bakım hizmeti parası alanlar var. Fakat gelir düzeyleri çok düşük olduğu ya da ağır özürlü olduğu için ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyorlar. Biz de sayın valimizin talimatıyla vakıf olarak karşılayalım diye bir inceleme başlattık. Sosyal İnceleme Uzmanları ve personellerimizi seferber ederek bu yaşlılarımızın hanelerine ziyaret ediyoruz" diye konuştu.

- "Sürekli yatmaktan sırtlarında yaralar oluşan yaşlılarımız var"

Ziyaretlerde bazı yaşlıları, çok bakımsız ve imkansızlıklar içerisinde gördüklerini, felçli yaşlıların da sürekli yatmaktan sırtlarında yaralar oluştuğunu ifade eden Arı, şöyle konuştu:
"Tespit ettiğimiz bu hastalar için seferber olduk. Her hafta söz konusu yaşlılarımızın evlerine düzenli olarak gidiyoruz. Ekiplerimiz evleri ziyaret ederek yaşlılarımızın tırnak bakımı, saçlarının yıkanmasını, sıcak yemek olmak üzere diğer ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bunun yan ısıra çekyatta yatmaktan dolayı sırtlarında yara oluşan felçli hastaları, kalkamayan hastalara havalı yatak denilen yatakları alıyoruz. Bu hastaların sırt yaraları daha az olsun diye havalı yatak gerekiyor. Bizde uygun olan ailelere havalı yatak hediye ediyoruz."
Hastaneye kaldırılması gereken hastaları da hastaneye kaldırarak tedavilerini yaptırdıklarını vurgulayan Arı, hijyenik olmayan evleri temizlettiklerini, bu şekilde 200 civarında yaşlı hasta olduğunu kaydetti.
Arı, Vali Balkanlıoğlu'nun projeye büyük önem verdiğini ve projeyi yakinen takip ettiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER