ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 09:05

Yaşlı kadının kefen parasını çaldılar


Kağıthane’de, yaşlı kadınları hedef alıp, dolandırıcılık ve hırsızlık yapan, 22 bin liralık para ve ziynet eşyası çalan 3 kişi yakalandı. Çetenin mağduru olan bir kadının gelini olan Sultan Soy, “Annemin bizden bile sakladığı kefen parasını hırsızlar çaldı." dedi.

Edinilen bilgiye göre, özellikle yaşlı kadınları hedef alan 3 kişilik dolandırıcı ve hırsızlık çetesi, yaklaşık 1 ay önce, Cendere Caddesi üzerinde daha önceden tespit ettikleri evlere giderek belediye ya da kaymakamlıktan yardım getirdiklerini söyleyip dolandırıcılık ve hırsızlık yaptı. Cadde üzerindeki dört ayrı evin kapısını çalarak patates, soğan, pirinç, çay ve şekerden oluşan yardım paketlerini teslim edeceklerini söyleyen çete üyeleri, ayrıca 50 lira yardımda bulunulacağını söyleyerek mağdurlara 100 lira verdi. Yaşlı kadınlardan 50 lira para üstü isteyen dolandırıcı ve hırsızlar, bu sayede de para ve ziynet eşyalarının yerlerini keşfetti. Para üstü getiren kadınları “Kaymakam bey sizi aşağıda bekliyor. Üzerinizdeki ziynet eşyalarını eve bırakın, yoksa kaymakam bey size yardım etmez." ya da “Evrakları imzalamanız gerekiyor." diyerek evden çıkaran çete üyeleri, evlerdeki ziynet eşyaları ve nakit paraları çaldı.

Paralarının ve ziynet eşyalarının çalındığını fark eden 4 yaşlı kadın, durumu polise bildirdi. Dolandırıcılık ve hırsızlık olayının gerçekleştiği caddede kamera kayıtlarını inceleyen Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, 3 kişilik çetenin kullandığı aracı tespit etti. Çalışmalarını hızlandıran ekipler, çeteyi fiziki takibe aldı. Polis, bu sabah civardaki başka evleri kontrol eden Kadir K. (34), Cem Ş. (35) ve Koray K.’yi (27) suçüstü yakaladı. Kağıthane Asayiş Büro Amirliği’ne getirilen şahısların 4 ayrı dolandırıcılık ve hırsızlık olayından yaklaşık 22 bin liralık ziynet eşyası çaldığı tespit edildi. Kadir K.’nın hırsızlık ve dolandırıcılıktan 15 sabıkası olduğu belirlendi.

Dolandırılan ve evinden 8 çeyrek altını ve 700 lira parası çalınan Nazmiye Evgin’in gelini Sultan Soy, çete üyelerinin 'Bu sokakta hasta bir teyze varmış, yardıma geldik' diyerek kayınvalidesinin kapısını çaldıklarını belirterek, “Annem de diyor ki; ‘Sokakta teyze yok, bizim evde hasta var. O zaman size geldik teyze, aradığımız sizin ev’ demişler. İşte 5 kilogramlık patates, 5 kilogramlık soğan, 2, 3 torba makarna ve 1 kilogram pirinci poşetlerle eve kadar getiriyorlar ve anneme de 100 lira para veriyorlar. 100 liranın da 50 lirasını geri istiyorlar. Annem de cüzdanını karıştırıyor fakat cüzdanında 50 lira bulamıyor. Annem de kendi eşinin maaşının olduğu çantaya yöneliyor. Altınlar falan hepsi de o çantadaymış. Annem çantadan 50 lirayı alıyor onlara veriyor. Sonra onlar anneme demişler ki; ‘Teyze, dışarıda kaymakam var, gel seni görsün.’ Ondan sonra annem dışarıya çıkıyor. Çıkarken de, ‘Teyze kolundaki bileziği çıkar, kaymakam kolundaki bileziği görürse yardım etmez’ diyorlar. Annem de; ‘Bilezik sahte oğlum bunu görseler ne olur görmeseler ne olur?’ diyor. Annem de 'dışarı çıktım sonra onlar eve girdiler aldılar. Ben onları 2 kişi olarak gördüm onlar sonra 3 kişi oldular, soydular' dedi." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER