ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 16:26

Yaşlı anne, evladına nafaka davası açtı


İzmir'de, annesinden kalan 375 liralık yetim aylığıyla yaşamını sürdürmeye çalışan 62 yaşındaki kadın, maddi durumu iyi olmasına rağmen kendisine bakmayan oğlunun ''yoksulluk nafakası'' ödemesi için mahkemeye başvurdu.
    
62 yaşındaki Şükriye Abulut, adli yardım başvurusuyla vekil olarak atanan İzmir Barosu avukatlarından Sami Günsen aracığıyla İzmir Nöbetçi Aile Mahkemesi'ne dava dilekçesini sundu.
    
Avukat Sami Günsen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dava dilekçesinde, K. Abulut'tan yetim aylığı dışında hiçbir geliri bulunmayan annesi Şükriye Abulut'a aylık 500 lira ''yoksulluk nafakası'' bağlanması talebinde bulunduklarını bildirdi.
    
Müvekkilinin maddi durumunun çok kötü olduğunu, hiçbir malvarlığının ve gelirinin bulunmadığını, fakirlik belgesine sahip olduğunu ifade eden Avukat Günsen, Abulut'un yaşlılığının yanında yüzde 45 özürlü olduğunu ve çalışamadığını, bu durumuna ilişkin sağlık kurulu raporunun da bulunduğunu bildirdi.
    
Günsen, Şükriye Abulut'un gecekonduda kirada oturduğunu ve yalnız yaşadığını, tek gelirinin ayda 347 lira yetim aylığı olduğunu, öz oğlu K. Abulut'un İstanbul'da serbest muhasebecilik yaptığını ancak annesini arayıp sormadığını, maddi manevi hiçbir destek sağlamadığını ifade etti.
    
Oğul Abulut'un kendine ait iki evi, ofisi ve otomobil gibi bir çok mal varlığının olduğunu belirten Günsen, ''Müvekkilimiz ise ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içerisindedir. Talep edilen nafaka olan aylık 500 lira, davalı için hiçbir ekonomik sıkıntı yaratmayacaktır. Ancak yiyecek ekmeğe dahi muhtaç olan müvekkilimin yaşamasına, hayatını devam ettirmesine yetecektir'' dedi.
    
Günsen, anne Abulut'un öncelikle adli yardımdan yararlandırılması, akabinde açlık ve yoksulluk sınırının çok altındaki yetim aylığı ile yaşaması mümkün olmadığından maddi durumu iyi olan davalı oğlundan nafaka almasının sağlanması için dava açma zarureti doğduğunu kaydetti.
    
    ''Bazı günler dilenmek zorunda kalıyorum''
    
Anne Şükriye Abulut ise yaşadığı gecekondunun 300 liralık kirasını 10 aydır ödeyemediğini, ev sahibi tarafından evden çıkarılmaktan korktuğunu söyledi.
    
Kirasını ödediği zaman bu kez de yiyecek ekmek bulamadığını dile getiren Abulut, komşularının yardımlarıyla yaşamını sürdürebildiğini, bazı günler de dilencilik yapmak zorunda kaldığını dile getirdi.
    
Abulut, oğlundan defalarca yardım talep etmesine rağmen, olumsuz yanıt aldığını, hatta kendilerini ''rahatsız etmemesi'', aramaması için mesajlar yolladığını anlattı.
    
Oğluna dava açmak zorunda kalmaktan dolayı üzgün olduğunu belirten Abulut, ''Kendisi zenginlik içinde yaşarken, annesinin bu yaşta dilenmesine gönlü razı geldiği için, dava açmaktan başka çarem kalmadı'' dedi.
    
  

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER