ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:09

Yaşlı adamın organları 2 kişiye hayat oldu

Yaşlı adamın organları 2 kişiye hayat oldu


Çorum'da beyin ölümü gerçekleşen 66 yaşındaki Naci Çağlak'ın organları, 2 kişiye hayat oldu. Bahse konu yaşlı adamın ailesi hipertansiyona bağlı beyin kanaması sonrası bilinç kaybı yaşayan ve beyin ölümü gerçekleşen Çağlak'ın organlarını bağışlamak istediklerini ilgililere bildirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Uzm. Dr. Kamuran Koçyiğit, hasta Naci Çağlak'ın hipertansiyona bağlı beyin kanaması sonrası bilinç kaybıyla hastanede tedavi altına alındığını söyledi. Makineye bağlı olarak yaşamı devam ederken, beyin ölümü ile ilgili gerekli testlerin yapıldığını ifade eden Koçyiğit, ''Beyin Cerrahi, Nöroloji, Kardiyoloji ve Anestezi uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü olduğu tespit edildi. Aileye, beyin ölümünün gerçekleştiği, isterlerse organlarını bağışlayabileceklerini söylediğimde, ailesi bunu kabul etti ve bütün organlarını bağışladılar. 2 böbreği ve pankreas bezi alındı. Yapılan bağış sonrasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki böbrek hastasına nakiller gerçekleştirildi.'' dedi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Musa Zorlu, Başhekim Yrd. Doç. Dr. Taner Sarak, Hastane Müdürü Adem Sadal, Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Uzm. Dr. Kamuran Koçyigit, Naci Çağlak'ın eşi Gürbüz Çağlak’a başsağlığı ziyaretinde bulundu. Burada konuşan Musa Zorlu, ailenin organ bağışı konusunda tüm vatandaşlara örnek olduğunu belirterek, aileye örnek davranışları için teşekkür etti.

Türkiye'de yapılan organ bağışının azlığı konusuna değinen Zorlu, organ bağışının hayat kurtardırdığını kaydetti. Her gün umut bekleyen insanları duymamazlıktan gelmemek gerektiğini vurgulayan Zorlu, organ bağışının önemli olduğunu söyledi. Naci Çağlak'ın eşi Gürbüz Çağlak da böbrek nakli sonucu 2 kişinin diyaliz almasından kurtulduğuna sevindiğini belirterek, organ bağışı konusunda ailelere çağrıda bulundu. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER