ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 23:45

Yaşar Yiğit: Dinin sıcak ve ümit veren mesajlarına herkesin ihtiyacı var


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, dinin sıcak, geleceğe dair insana ümit veren mesajlarına toplumun her kesiminin ihtiyacı olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilki Ankara Açık Ceza ve Tevkif Evi’nde düzenlenin iftar programlarının ikincisi Antalya’da gerçekleştirildi. İl Müftülüğü tarafından Antalya Açık Cezaevi İnfaz Kurumu’ndaki 600 mahkuma iftar yemeği verildi. İftar programına Din İşleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit, Din Hizmetleri Daire Başkanı Osman Aydın’ın yanı sıra Antalya Başsavcı Vekili Adnan Tabar, İl Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, İl Müftüsü Ahmet Çelik, Cezaevi Müdürü Vekili Teoman İlker Güzel, adliye, müftülük ve cezaevi çalışanları katıldı. Cezaevinin bahçesindeki iftar programı tasavvuf müziği dinletisi ile başladı, ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Akşam ezanının okunması ile birlikte oruçlar açıldı.

Yaşar Yiğit, toplumun her kesiminin dine ve dinin sıcak, insana ümit veren, istikbale dair düşünceleri dizayn eden mesajlarına ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bu mesajların topluma ulaştırılması noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öteden beri imkanlarıyla orantılı şekilde hizmet sunmaya çalıştığını kaydeden Yiğit, “Cezaevlerinde yaklaşık 600 civarında arkadaşımız hizmet sunuyor. Ülkemiz genelinde 350 cezaevi olduğunu biliyoruz. Bu cezaevlerinde 130 bine yakın mahkum bulunduğunu varsayarsak 600 civarında görevlimizle bunlara dinin, vahyin o mesajlarını ulaştırma gayreti içindeyiz. Buradaki kardeşlerimizin bu mesajlara daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bir şekilde suç işlemiş, mahkum olmuş bu insanlarımızı tekrar topluma kazandırmak, tahliye olduktan sonra toplum içindeki hayatlarına uygun biçimde yaşamaları için bu mesaja, bu tür sofralara, bu tür programlara ihtiyaçları olduğunu düşünmekteyiz ve bunu hak ettiklerini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Antalya’da bir ilkin gerçekleştirildiğini, İl Müftülüğü’nün her yıl verdiği iftarı bu sene cezaevine taşıdığını dile getiren Müftü Ahmet Çelik, “Ramazan ayı sorulmayanların sorulduğu, görülmeyen görüldüğü, hatırlanılmayanların hatırlandığı bir aydır.” dedi. Güzel bir akşam geçirdiklerini ve iftarın bereketini mahkumlarla da paylaştıklarını belirten Çelik, şöyle konuştu: “Ramazan’ın rahmetini, mağfiretini, sevgisini paylaştık. Bir diğer ifadeyle Ramazan’ın paylaşımını da paylaştık, selamlaştık. Bir sofrada bulunduk. İnanıyorum ki gönüllerimiz birbirine karşı daha bir muhabbetlendi. Sevgimiz, birliğimiz, dirliğimiz arttı. Bundan dolayı çok mutluyuz.”

Antalya Başsavcı Vekili Adnan Tabar da ilki Ankara’da gerçekleştirilen cezaevi iftarlarının ikincisinin Antalya’da yapıldığına değinerek, hükümlülerin cezaevinde çıktıklarında hayata uyum sağlamaları için programa kendilerinin de destek verdiğini kaydetti. Tabar, bu tür programların ilerleyen zamanlarda da devam ettirmek istediklerini söyledi. CİHA

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER