ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:38

Yasal olmayan toplu kurban kesimlerine müsamaha gösterilmedi

Yasal olmayan toplu kurban kesimlerine müsamaha gösterilmedi


Zonguldak Valiliği Kurban Komisyonu kararlarına göre, mahalle aralarında kaçak kesim yapan adresler denetlendi. Belirlenen kesim yerleri dışında toplu kesim yapanlara ceza verildi.

Zonguldak Belediyesi zabıta ekipleri ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüve polis ekipleri, il merkezinde komisyonun belirlediği mezbahane ve Bağlık Mahallesi'ndeki kesim yerleri dışında, mahalle aralarında toplu kesim yaptığı belirlenen adreslere baskın yaptı. Yasal olmayan şartlarda kesim yapanlara yönelik tutanak tutan zabıta ekipleri, müsamaha göstermedi.

Mahalle araları ile çarşı merkezindeki oto yıkama iş yerlerinde toplu kesim yapıldığını belirleyen ekipler, sorumlular hakkında tutanak tuttu. Tutulan tespit tutanaklarına göre Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nce biner lira ceza yazılacak. Kurban Komisyonu'nun belirlediği ekipler, 3 yerde 50 hayvan tespit etti. 12 tanesiyle ilgili tutanak tutulurken, diğer hayvanlar yasal kesim için mezbahaneye sevk edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Zabıta Müdür Yardımcısı Murat Hamzaçebi, "Kurban Komisyonu'nun aldığı karara göre, vatandaş kendi mülkiyetinde beton veya asfalt zemin ortamında hijyenik bir şekilde kendisi kesebiliyor. Ancak toplu bir şekilde ticari faaliyete döndürülmesi durumunda müdahale ediyoruz. Bunları engelliyoruz ve durum tespit tutanağı yazıyoruz. Çevre Müdürlüğü'ne yazıyoruz. Yapılan denetimlerde tespit ettiğimiz vatandaş kesimi durdurursa kolaylık sağlıyoruz. Ancak ticari faaliyete devam ettiği müddetçe ceza yazıyoruz. Vatandaş bunu bilmediğini söylüyor, kesimi durduruyor. Vatandaş, kendi bahçemde keseceğim ya da mezbahaneye götürüp kestireceğim deyip, hayvanı naklederse ceza yazmıyoruz. Ama buna uymayanlara ceza uygulanıyor. Çevre Müdürlüğü'nün bu konudaki cezası bin liradan başlıyor. Biz bu olayda muhatap arıyoruz. Eğer kaçak toplu kesimden kasap gelir elde ediyorsa sorumlu kasap oluyor. Şu anda 5-6 yere gittik. Bazı yerlerde 3-4 hayvan kesilen yerler var. Denetimlerimiz devam edecek." dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER