ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 19:44

Yasal işlemler bölünmüş yolları geciktiriyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, bölünmüş yollardaki gecikmenin ve bozuk kalmasının sebebinin bölgede tespit edilen taş ocaklarıyla ilgili yasal işlemlerdeki sıkıntılar olduğunu söyledi.

Habib Soluk, Yozgat’ta yapımı devam eden hızlı tren çalışmaları kapsamında bölünmüş yol çalışmaları ve farklı projeleri Vali Abdulkadir Yazıcı ile yerinde inceledi. İnceleme sonrası Vali Abdulkadir Yazıcı, Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk ve Belediye Başkanı Yusuf Başer, Yozgat Belediyesi Şahin Tepesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yozgat’ta yapımı devam eden bölünmüş yol çalışmaları konusunda açıklama yapan Soluk, Yozgat’tan geçen yolun Sivas, Erzurum, Ardahan ve Iğdırlılar, tarafından da kullanıldığını belirterek, bölünmüş yolların yapımı konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını kaydetti. Soluk, "Yolun bitmesi ile ilgili elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Biz burada taş ocaklarını almakta, kullanmakta çok zorlandık. Yeniyapan köyündeki ocağı, hayvanların patlatmadan dolayı ürkecekleri gerekçesiyle geri çevirdiler. Neticede bu yolların gecikme sebebi, bu kadar bozuk kalmasının sebebi, sizin bölgenizdeki tespit edilen taş ocaklarının kullanılmasındaki yasal işlemlerin ilerlemesindeki sıkıntılarımızdır. Vali Abdulkadir Yazıcı Bey, milletvekillerimiz, belediye başkanımız bu konuda ellerinden gelen yardımı esirgemediler." dedi.
Soluk, Aşağıelmahacılı’dan alınan malzemenin uygun olmaması nedeniyle de sıkıntı oluşturduğunu vurgulayarak Yozgat Belediyesi’nin ruhsatlı ocağını kullanmaya başlayacaklarını kaydetti.

"YOZGAT’TA KARAYOLLARI'NIN 20 ŞANTİYESİ VAR"

Yozgat’ta yüksek hızlı trenle ilgili çalışmalar olduğunu hatırlatan Soluk, “Yüksek hızlı trenle ilgili çalışmalarımız var, oranın şantiyesine de uğradık. Karayollarımızın çalışmaları var. Karayollarımızın Yozgat il sınırları içerisinde 20 tane şantiyesi var. Sorgun, Sarıkaya, Boğazlıyan yolumuz vardı. Buradaki sorun, Sarıkaya arasında 8 kilometrelik bir kesimde hemşehrilerimizin rıza göstermediği için yol mahkemede. Mahkeme ne zaman karar verirse biz de yolu o zaman yapacağız.” diye konuştu. Yozgat’ta, Sekili ve Ankara yolu güzergahında bazı yollarda bozulmalar olduğunu belirten Soluk, “O yollar yine yüklenici firma tarafından tekrar yapılacaktır.” dedi.

"HIZLI TREN İLE PEKİN’E KADAR GİDİLECEK"

Hızlı tren çalışmalarında Yerköy – Ankara arasında Elmadağ hariç çalışmaların devam ettiğini kaydeden Soluk, "Elmadağı’nda bir viyadük var, hemen hemen Avrupa’nın en yüksek ayaklı viyadüğü. O viyadükle ilgili ihale yapılacak. Onun dışında Kırıkkale, Yerköy ihaleleri tamamlandı. Yerköy ile Sivas arasında ve Sivas'tan sonraki projeler için çalışmalar devam ediyor. Yozgat’tan geçen tren bir Yozgatlıyı içine aldığı zaman Sivas, Erzincan, Tiflis, Bakü’ye derken Pekin’e kadar; batıya gittiğinde Londra’ya kadar gidebilecek." diye konuştu.

Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı olarak Yozgat’a küçümsenmeyecek ölçüde hizmetler getirdiklerini söyleyen Soluk, "Sadece yol yapmıyoruz, çağrı merkezi yaptık, okullarınıza bilgi teknoloji sınıfları yaptık, orta öğretimdeki okullarımıza akıllı tahtaları koyduk." dedi. Soluk, yapımı devam eden hastaneye kavşak yapacaklarını belirterek, farklı güzergahlara da üst geçit yapılacağını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER