ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:46

Yarıyıl tatilinde ‘uzaya’ gittiler


Boeing Türkiye, toplumsal sorumluluk projesi olarak 2001 yılından beri yürüttüğü çalışmalarla çocukları Uzay Kampı Türkiye’ye göndermeye devam ediyor. Kırklareli, Malatya ve Afyonkarahisar’ın da aralarında bulunduğu 12 ilden 51 öğrenci, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ)’nde bulunan Uzay Kampı Türkiye’nin 27 Ocak-1 Şubat 2013 döneminde düzenlediği "Uzay Yolcuları" programına katıldı.

Uzay mekiğinde sanal uçuş yapan öğrenciler sıfır yerçekimi duvarı, beş derece hareket serbestliği simülatörü ve ay yürüyüşü koltuğu gibi eğitim araçlarını kullanarak, astronotların uzaya gitmeden önce nasıl eğitim aldıklarını ve uzayda neler yaptıklarını eğlenceli bir ortamda öğrendi. Programa katılan 51 öğrenciyle birlikte toplam 143 öğrenci, eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika aldı. Son gelen öğrencilerle Boeing Türkiye’nin 2001 yılından bu yana yürüttüğü çalışmalarla Uzay Kampı Türkiye programlarına burslu olarak gönderdiği öğrenci sayısı 392’ye ulaştı.

Ülkede astronot simülatörleriyle uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitim programı sunan tek eğitim merkezi olan Uzay Kampı Türkiye’ye, bugüne kadar 50 ülkeden 125 bin kişi katıldı. Yarıyıl programı kayıtları haftalar önce dolan kampın, yaz döneminde uygulayacağı altı günlük uluslararası yaz kampına kayıtlar ise devam ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER