ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 17:25

Yarım milyon yasaklı ampul ele geçirildi

Yarım milyon yasaklı ampul ele geçirildi


Şanlıurfa polisi yasaklanan yarım milyon ampul ele geçirdi. 4 kamyondaki tüm ampullara el koyan polis, kamyon şoförleri ve mal sahipleri hakkında yasal işlem başlattı.

Enerji verimliliği ve genel sağlık açısından uygun olmadığından dolayı yasaklanan akkor ampul olarak tabir edilen eski tip şeffaf ampullere operasyon düzenlendi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Diyarbakır yolu üzerinde yaptığı uygulamada durdurduğu 4 kamyonun evraklarına ve yükündeki kolilerin içeriğine bakıldığında yükün akkor ampul tabir edilen ürünlerden olduğu, ancak evraklarda başka bir ürün olarak gösterildiğini fark etti. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve İl Gümrük Müdürlüğü görevlileriyle birlikte yapılan incelemelerde üretimi ve ithalatı yasaklanan ampul tipine uyduğu tespit edildi. Bunun üzerine 4 kamyonda toplam 475 bin 700 ampule ve yükü taşıyan kamyonlara el konuldu. Kamyon şoförleri ve mal sahipleri hakkında adli tahkikat başlatıldı.

Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü’nün hazırladığı raporla söz konusu ithali yasak ampullerin toplam gümrüklenmiş değerinin bir milyon 153 bin lira olduğu öğrenildi. Bu kaçak mallara el konulmasıyla birlikte vergiden doğan yaklaşık 201 bin 600 lira kamu zararının önüne geçildiği bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER